Newsy

Mieszkanie Prawem nie Towarem


Ufaj władzy, będziesz bezdomny! Godne warunki mieszkaniowe dla każdego! Stop podwyżkom czynszu! Chcemy prawdziwych mieszkań komunalnych! Znamy królową slumsów! Brońmy razem naszych mieszkań!  Lokatorzy nie śpią! – takie hasła pojawiły się na transparentach oraz wśród uczestników protestu zorganizowanego 22.10.2010 roku w Warszawie przez organizacje broniące praw lokatorów.

Demonstracja lokatorów rozpoczęła się o godzinie 17-stej przed pomnikiem „Czterech Śpiących”, skrzyżowanie ulicy Targowej i Al. Solidarności. Protestowano przeciwko złej polityce mieszkaniowej miasta wobec osób i rodzin niezamożnych. Celem demonstracji było zwrócenie uwagi na postulaty lokatorskie, takie jak: anulowanie podwyżek czynszów, podwyższenie kryterium dochodowego umożliwiającego najem lokalu komunalnego, zaprzestanie łamania prawa przez urzędników odmawiających lokali, zaprzestanie przyznawania lokali nie nadających się do zamieszkania.

Uczestnicy demonstracji nie czują wsparcia ze strony urzędników w sprawach trudnych warunków mieszkaniowych oraz złej jakości mieszkań komunalnych. Wśród uczestników była grupa osób, których problem mieszkaniowy polega na znacznym wzroście opłat czynszowych w budynkach, które odzyskali ich prawowici właściciele.

Lokatorzy tych mieszkań otrzymali niegdyś przydział na te lokale, jako mieszkanie kwaterunkowe, socjalne. Dziś czują się oszukani przez władze miasta.  W wielu przypadkach budynki przekazano właścicielom wraz z lokatorami, którzy tytuł prawny do najmu lokalu w tych budynkach otrzymali uprzednio od władz miasta. Częstą praktyką wobec mieszkańców dawnych budynków komunalnych stosowaną przez właścicieli jest pogarszanie warunków mieszkaniowych w budynku m. in. odcięcie dopływu energii elektrycznej, gazu.

Jak przeżyć z 1600 PLN płacąc tak wysoki czynsz? – pyta mnie jedna z uczestniczek demonstracji, staruszka, która mieszka w budynku przy ul. Targowej

Ja jestem osobą, która mieszka w tej ruderze w Wawrze. Artykuł na ten temat pojawił się na stronie internetowej Lokatorzy.pl Niech pan również odwiedzi witrynę Komitetu Obrony Praw Lokatorów – informuje mnie kobieta, która tuż przed godz. 17 jako pierwsza stanęła przed pomnikiem "Czterech Śpiących".

Lokatorzy nie śpią!

Pikieta przed pomnikiem, osób z transparentami, czarnymi flagami oraz donośnym głosem megafonu zwróciła uwagę przechodniów, pasażerów komunikacji miejskiej i kierowców samochodów. Pojawiła się ekipa TVP Warszawa, dziennikarze z kilku rozgłośni radiowych oraz fotoreporter Gazety Stołecznej.

Następnie uczestnicy pikiety ruszyli zwartym szykiem Al. Solidarności w kierunku Dzielnicy Śródmieście. Interweniowała Policja. Przyczyną interwencji było zdaniem stróżów prawa blokowanie przez uczestników protestu ruchliwego skrzyżowania. Wylegitymowano organizatora protestu i proszono o przedstawienie pisemnej zgody na demonstrację w tym czasie oraz miejscu.

Czy mogę raz na 40 lat zatrzymać ruch? – spytała płaczliwym głosem jedna z uczestniczek protestu. Proszę Pana mnie grozi eksmisja – mówi starsza pani do policjanta w cywilu, który przed chwilą asystował przy legitymowaniu organizatorów. Nie ma Pani takiego prawa – stwierdził policjant.

Demonstrację zorganizowali prascy lokatorzy przy wsparciu organizacji lokatorskich i społeczno-politycznych (Komitet Obrony Lokatorów, Związek Syndykalistów Polski, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Lewicowa Alternatywa).

Fotoreportaż: Mieszkanie Prawem nie Towarem 

Mieszkanie Prawem nie Towarem

źródło: info.własna, redakcja ops.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      1 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Sejm-RP

Nowa składka audiowizualna – kto nie zapłaci i jak się ma do tego 500+?

06 maja 2016      TAGI:         
Trwają prace nad poselskim projektem ustawy o składce audiowizualnej. Przedmiotowy...»
nie-badz-obojetny-0-fb

Apel Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Nie bądź obojętny”

02 listopada 2016      TAGI:      
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zwróciła się zapelem...»
pregnant-women-395151_1280

Nowelizacja Kodeksu pracy – kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać niektórych prac

13 lipca 2016      TAGI:   
W dniu 11.07.2016 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie...»
cropped-profil-1

Rodzic Nie Pęka – powstała fundacja na rzecz rodziców i dzieci mających achondroplazję, dysplazje kostne lub wady kostne

09 września 2016      TAGI:      
Fundacja Rodzic Nie Pęka jako pierwsza w Polsce prowadzi działania na rzecz rodziców...»

Strona www – być albo nie być OPS?

24 lutego 2016     
Powiedzenie "nie ma cię w Internecie – nie istniejesz" stało się ostatnio szczególnie...»
LucB » 21 listopada 2017, 09:31

koordynacja, powrót z zagranicy

zniesmaczona35 » 21 listopada 2017, 09:23

jakie świadzcenia i kto w składzie rodziny

jollaa » 21 listopada 2017, 09:21

500+ a prawomocność rozwodu