Newsy

Powiat gostyński podwójnie wyróżniony

Powiat Gostyński został zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu „Samorząd przyjazny seniorom” i uzyskał tytuł „Powiat przyjazny seniorom”. Powiat znalazł się też w gronie zwycięzców I etapu konkursu „Wielkopolska przyjazna niepełnosprawnym”.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Samorząd przyjazny seniorom” miało miejsce 5 listopada w sejmie w czasie konferencji poświęconej polityce samorządów lokalnych wobec osób starszych. Prowadzący konferencję senator RP Mieczysław Augustyn ocenił zwycięskie samorządy słowami: „Stwarzając warunki do aktywizowania osób starszych, realizując programy dla seniorów i wspólne działania z nimi pokazaliście Państwo najpiękniejszą twarz samorządu”.

Reprezentanci Powiatu Gostyńskiego Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu Mirosław Sobkowiak i jego zastępca Alicja Data odebrali z rąk przedstawicieli kapituły konkursu honorowy tytuł „Powiat przyjazny seniorom”.

Powiat gostyński został nagrodzony za wielotorowe działania na rzecz środowiska seniorów, realizowane w ramach Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Gostyńskiego na lata 2009 – 2015 przez jednostki organizacyjne powiatu, organizacje pozarządowe oraz wolontariuszy. Zwrócono uwagę na bogatą i różnorodną ofertę dla seniorów począwszy od specjalistycznego poradnictwa przez aktywizację kulturalną i sportową po projekty, w których sami seniorzy działają dla innych. Zauważono działalność dwóch Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Gostyniu i Krobi oraz współpracę samorządu powiatowego z organizacjami pozarządowymi przy realizacji działań dla seniorów.

Kapituła konkursu wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach: województw, powiatów i gmin. W kategorii samorządów powiatowych oprócz Powiatu Gostyńskiego nagrodzony został Powiat Ruda Śląska. Nagrody otrzymały też powiaty grodzkie: Poznań i Lublin. W kategorii samorządów wojewódzkich zwyciężyły Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W kategorii samorządów gminnych przyznano 5 nagród dla Chodzieży, Bogatyni, Wrześni, Śremu i Śliwic oraz 4 wyróżnienia dla Giżycka, Tychów, Piekar Śląskich i Czeladzi.

Konkurs został zorganizowany przez Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych we współpracy ze Związkiem Regionów, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich oraz Pismem Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Powiat Gostyński znalazł się też w gronie zwycięzców I etapu konkursu „Wielkopolska przyjazna niepełnosprawnym”. Organizatorami Konkursu są Województwo Wielkopolskie i Telewizja Polska.

Kapituła Konkursu "Wielkopolska Przyjazna Niepełnosprawnym" podjęła decyzję o nominowaniu do nagrody głównej 10 powiatów, w tym Powiatu Gostyńskiego, którego wniosek i prezentację konkursową przygotowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Powiaty, które zwyciężyły, otrzymały wyróżnienia oraz nagrody w postaci emisji materiałów filmowych zrealizowanych przez Telewizję Polską S.A. Oddział w Poznaniu.

Powiat Gostyński został doceniony m.in. za stworzenie systemu pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, w ramach którego działają Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowy Urząd Pracy w Gostyniu, Zespół Szkół w Brzeziu, Domy Pomocy Społecznej w Chumiętkach, Chwałkowie, Rogowie i Zimnowodzie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie, Punkt Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin, Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego, Bank Pomocy Rzeczowej. Zwrócono również uwagę na znaczną aktywność w obszarze niepełnosprawności organizacji pozarządowych i ich wspieranie przez Powiat Gostyński. Nie bez znaczenia jest też duża liczba projektów realizowanych dla osób niepełnosprawnych przez te organizacje w partnerstwie z jednostkami organizacyjnymi powiatu i gminami. W ostatnim roku ponad 3 tysiące osób niepełnosprawnych skorzystało z takich projektów, jak np. Ogólnopolski Festiwal Artystyczny „Bez Barier” na Świętej Górze, ponadpowiatowa paraspartakiada w Gostyniu, warsztaty arteterapii, kurs j. migowego, cykl olimpiad specjalnych „Aktywni Razem”, Świętogórskie Spotkania Seniorów, rehabilitacja na pływalni metodą Hallwick czy cotygodniowe zajęcia rekreacyjno-terapeutyczne na pływalni i kręgielni lub warsztaty paneurytmii.

II etap konkursu potrwa do czerwca 2011. Spośród 10 powiatów Kapituła Konkursu wybierze jeden, który otrzyma nagrodę główną Konkursu.

Obydwa nagrodzone projekty konkursowe i dokumentację zdjęciową przygotowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Ale wyrazy uznania należą się wszystkim, którzy w samorządach lub w organizacjach pozarządowych pracują na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych.

źródło: Portal ePCPR
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

exclamation-point-2427335_960_720

Kolejne zmiany do ustawy o pomocy społecznej

Z dniem 1 października 2017 r. wejdą w życie zmiany do stawy o pomocy społecznej...»
angel-2690619_960_720

Zasiłek pogrzebowy – projekt zmian

19 września 2017      TAGI:      
Trwają w sejmie prace nad projektem zmiany ustawy emeryturach i rentach. Docelowo projekt...»
system-71228_960_720

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych

18 września 2017      TAGI:      
W Rządowym Centrum Legislacji trwają prace nad nad projektem z dnia 12 września 2017roku...»
hand-588982_960_720

Odpłatność za Dom Pomocy Społecznej zostanie zniesiona?

15 września 2017      TAGI:      
Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Komisji do Spraw Petycji Sejmu Rzeczypospolitej...»
ec-cash-1750490_960_720

Minimalne wynagrodzenie za pracę w górę

15 września 2017      TAGI:      
Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia...»