Newsy

Warszawa pomaga osobom bezdomnym

Opady śniegu oraz temperatura powietrza poniżej zera są zagrożeniem dla osób bezdomnych. Straż Miejska w Warszawie wspólnie z Ośrodkami Pomocy Społecznej m. st. Warszawy rozpoczęła Akcję Zima 2010. W tej szczególnie trudnej dla osób bezdomnych porze roku na ulicach miasta pojawiły się patrole strażników miejskich i pracowników socjalnych.

"Natura nie każdego wyposażyła w dom"

Strażnicy Miejscy m. st. Warszawy wspólnie z wyznaczonymi pracownikami socjalnymi z Ośrodków Pomocy Społecznej każdej z dzielnic miasta patrolują miejsca, w których koczują osoby bezdomne i proponują schronienie w noclegowni oraz inne formy pomocy.

W samej Dzielnicy Śródmieście jest kilkadziesiąt takich miejsc. Wyznacza je obszar okolic Dworca Centralnego po ogródki działkowe w okolicach Dworca Gdańskiego przez altanki śmietnikowe przy domostwach, azyl klatek schodowych i schronienie jakie zdaniem outsiderów społecznych dają przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi przęsła mostów na warszawskim Powiślu.

Dziś patrol zimowy w Warszawie proponował schronienie w noclegowni wielu osobom bezdomnym m. in. mężczyźnie, który koczuje pod jednym z mostów na terenie Dzielnicy Śródmieście oraz mieszkańcom dziupli w dużym drzewie w centrum Stolicy.

Przygotowania do kolejnej wspólnej akcji strażników miejskich z pracownikami socjalnymi w Warszawie trwały od kilku już tygodni.  Dużym ułatwieniem dla pracowników socjalnych uczestniczących w Akcji Zima jest wsparcie ze strony strażników miejskich oraz zapewnienie transportu ze strony Straży Miejskiej do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne.

W Warszawie działa 19 noclegowni, gotowych na przyjęcie ponad 1500 osób, 9 jadłodajni, 2 ogrzewalnie, 16 magazynów dystrybuujących żywność i odzież, 1 pralnia działająca na rzecz placówek pomocowych dla osób bezdomnych, 3 punkty poradnictwa dla osób bezdomnych oraz bank żywności redystrybuujący bezpłatnie pozyskaną żywność dla placówek pomocowych działających w Warszawie. Dodatkowo MONAR i Armia Zbawienia uruchomią przy ul. Kijowskiej 22 kolejną ogrzewalnię.

Już w październiku Straż Miejska rozpoczęła kontrole miejsc, w których przebywają osoby bezdomne.  119 objęto stałym monitoringiem. Strażnicy sprawdzają w jakich warunkach mieszkają bezdomni, czy nie potrzebują pomocy medycznej. Strażnicy miejscy i pracownicy socjalni przekazują osobom bezdomnym specjalne informatory – wykaz placówek pomocowych dla osób bezdomnych ( adresy noclegowni, schronisk, jadłodajni, łaźni).

Straż Miejska stara się zaangażować w działania zmierzające do ochrony osób bezdomnych jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. Dzięki temu oferta pomocowa jest kompleksowa. Nie bez znaczenia jest też rola mieszkańców. Apelujemy do Warszawiaków, aby nie przechodzili obojętnie obok potrzebujących. 

Wystarczy telefon pod numer 986, aby strażnicy przyjechali z pomocą.

inf. własna oraz www.strazmiejska.waw.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Apel Minister Elżbiety Rafalskiej o pomoc osobom bezdomnym podczas zimy

03 stycznia 2016      TAGI:      
W ostatnich dniach w całej Polsce występują niskie temperatury sięgające nawet...»
calculator-1085391__180

Sprawozdanie z realizacji zadań przewidzianych w Ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

14 marca 2016      TAGI:   
Organy właściwe dłużnika oraz organ właściwy wierzyciela jest zobligowany do składania...»

Warszawa. Spotkanie Grupy „Inspiracja”

08 stycznia 2016      TAGI:   
Fundacja PSYCHOCENTER w ramach programu rozwojowego coaching w OPS zaprasza pracowników...»
najwyzsza-izba-kontroli-logo

Wyniki kontroli NIK-u dot. „Świadczenia pomocy osobom starszym przez gminy i powiaty”

15 kwietnia 2016      TAGI:         
W dniu 14.04.2016 r. została opublikowana informacja o wynikach kontroli dot. „Świadczenia...»
dziennikustaw

Zmiany do Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

07 października 2016      TAGI:   
Z dniem 01.10.2016 r. weszły  w życie zmiany do Ustawy z dnia 7 września 2007 r.opomocy...»
ania24121987 » 20 listopada 2017, 17:57

Zawieszenie działalności gospodarczej a zasilek 500 plus

pracownik ops12 » 20 listopada 2017, 16:57

alimenty na rzecz innych osób spoza rodziny - liczą się tylk

Gusia2 » 20 listopada 2017, 16:48

art.4 pkt.8 pzp! czy się zmieniło?

kasia7 » 20 listopada 2017, 16:07

zr do zwrotu czy można potrącić z 500+