Newsy

Stop przemocy wobec osób starszych

W Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA w Warszawie w dniach 22-23 listopada br. odbyło się spotkanie ekspertów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy wobec osób starszych. Gospodarzem seminarium ekspertów zorganizowanego w ramach międzynarodowego projektu był polski partner Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA.

Seminarium ekspertów, którego gospodarzem był polski partner Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA i któremu przewodniczyły: Hanna Nowakowska i Halina Potocka, zostało zrealizowane w ramach projektu "EuROPEAN – międzynarodowy projekt przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych", a uczestniczyli w nim eksperci z UE i przedstawiciele nastepujących organizacji: ANBO (Holandia), Movisie  (Holandia), Fórum pre pomoc starším – národná siet (Słowacja), Zivot 90 (Republika Czech), ZDUS (Słowenia), KMOP (Grecja), Anziani E non Solo (Włochy), EURAG (Austria), AgeAction (Irlandia). Ponadto spotkanie wzbogacone zotało o ekspertyzy prof. Małgorzaty Halickiej, dr Emilii Kramkowskiej, dr Paweła Kubickiego, dr Joanny Zalewskiej (Polska) i dyr. Macieja Kucharczyka (AGE Platform Europe – Bruksela)

Spotkanie zostało ocenione przez uczestników za niezwykle ważne i niezmiernie potrzebne, jako że o przemocy w stosunku do osób starszych jest mało dostępnych materiałów, a zjawisko nieczęsto rozpoznawalne z względu na małą liczbę zgłoszeń.

W pierwszej części dwudniowego spotkania strona polska przedstawiła bardzo ciekwe wyniki z Regionu Baiałegostoku (Podlasie). Prof. Małgorzta Halicka i dr Emilia Kramkowska skupiły się na wynikach badań przemocy w rodzinie na próbie 619 ankiet i otwartych pytań. Badanie przeprowadzone zostało na terenie 3 dzielnic Białegostoku (304 ankietowanych) i 3 wsi z Podlasia (315 ankietownych). Z pośród wsztstkich ankietowanych 63,7% stanowiły kobiety. Wiecej nic 9% padło ofiarmi przemocy w tym przemoc psychiczną stwierdzono u 10%, 3% było ofiarami przemocy fizycznej, 2,6% doznało wyrzucenia z domu a 2% zostało pobitych.

Dr Claire Surr przedstawiła rozwiązania prawne w Wielkiej Brytanii oraz bardzo ciekawą, acz trudną metodologię badań przemocy wśród osób dotknietych demencją.

Dr Joanna Zalewska skupiła się na temacie „Życie w trzecim wieku – jakie ono jest w Polsce – etnograficzen podejście”. Niezwykle ciekawe spojrzenie na osoby starsze również w kontekście zmian etnograficznych na przestrzeni ostatnich 100-50 lat.

Przedstawiciel AGE Platform Europe dyr. Maciej Kucharczyk zapoznał uczestników z działaniami organizacji AGE (www.age-platform.eu) w dziedzienie przemocy w stosunku do sosób starszych. Wspomiał też o bardzo ciekawym projekcie EUSTaCEA, którego rezultatem jest “Europejska Karta praw i obowiązków osób starszych wymagających długoterminowej opieki i pomocy”  [ tutaj ].pdf    

Dr Paweł Kubicki podał wstępne wyniki spotkania fokusowego w ramach projektu EuROPEAN/

Uczestnicy spotkania uznali, że w sprawie przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych warto mówić w Europie jednym głosem. Projekt "EuROPEAN – międzynarodowy projekt przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych" ma przyczynić się do zwiększenia ochrony osób starszych przed wykorzystywaniem i lekceważeniem, aby mogły żyć godnie i bezpiecznie w całej Europie. Cel ma być osiągnięty poprzez stworzenie sieci informacyjnej, która rozpowszechni informacje na temat zapobiegania przemocy wobec osób starszych i połączy ekspertów oraz zainteresowane grupy (naukowców, polityków, organizacje pozarządowe, prawników i in.)
 
więcej na ten temat  http://www.preventelderabuse.eu

źródło: Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      3 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

podlupa2

Temida pod Lupą: stereotypy, uprzedzenia i przesądy w sądach karnych i rodzinnych w sprawach związanych z przemocą wobec kobiet – konferencja

22 kwietnia 2016      TAGI:      
W dniu 28 kwietnia 2016 r. w godzinach 11.00 - 17.00 w Fundacji im. S. Batorego w Warszawie...»
rpo

Odseparowania sprawcy przemocy od ich ofiar i usunięcia go z mieszkania

10 maja 2016      TAGI:         
Z dniem 1 sierpnia 2010 r. do obrotu prawnego został wprowadzony art. 11a Ustawy zdnia...»
zlota-ksiega

„Złota Księga Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych” II edycja

08 kwietnia 2016      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Komisją Ekspertów ds. Osób Starszych za pośrednictwem...»
ODAweDYwMA,tablica-ms

Ministerstwo Sprawiedliwości o programach dla sprawców przemocy w rodzinie opuszczających zakłady karne

26 maja 2017      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich pismem z dnia 1304.2017 r. zwrócił się do Ministerstwa...»
PEFRON

„Kurs na samodzielność – zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w życiu społecznym”

22 marca 2017      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o zobowiązaniu zarządu...»