Newsy

Świąteczna Zbiórka Żywności

Banki Żywności
Polacy w minionym tygodniu udowodnili, że potrafią i chcą dzielić się żywnością. W ramach dorocznej akcji Świąteczna Zbiórki Żywności udało się zebrać 620 ton produktów spożywczych, które trafią do najbiedniejszych za pośrednictwem organizacji współpracujących z Bankami Żywności. Jeszcze do 31 grudnia 2010 trwać będzie Internetowa Zbiórka Żywności.

Przez trzy dni tj. 3-5 grudnia ponad 40 000 wolontariuszy z 27 Banków Żywności zbierało artykuły w około 2500 sklepach, na terenie całej Polski. Zbiórkę koordynowała Federacja Polskich Banków Żywności.

620 ton żywności trafi do najbardziej potrzebujących jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Makaron, ryż, olej, cukier i słodycze to artykuły, których zebrano najwięcej. „Za nami zbiórka w sklepach. Zaangażowanie wolontariuszy i wielu partnerów Banków Żywności przełożyło się na wysoki wynik akcji. Chciałbym, aby pierwszy weekend grudnia na stałe wpisał w świadomości nas konsumentów, że jest to specjalny czas na dzielenie się żywnością z potrzebującymi. Te trzy dni zbiórki udowodniły, że są chętni, którzy chcą zrobić coś dobrego na rzecz innych z potrzeby serca.”- mówi Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Świąteczna Zbiórka Żywności prowadzona była także na rynkach hurtowych. W 15 miastach wolontariusze Banków Żywności współpracowali z dostawcami, hurtownikami odbierając od nich żywność na rzecz akcji. W ramach zbiórki żywności na rynkach hurtowych zebrano 10 ton żywności.

Żywność przetransportowano do magazynów Banków Żywności, gdzie wolontariusze zajęli się jej ważeniem, sortowaniem. W ciągu kilku najbliższych dni, we wszystkich magazynach rozpocznie się dystrybucja żywności. Zebrane artykuły spożywcze będą kierowane do organizacji i placówek prowadzących dożywianie. Z pomocy skorzysta ok. 1100 różnych placówek przygotowujących paczki dla dzieci, rodzin, posiłki dla osób przebywających w noclegowniach, schroniskach. Są to stali partnerzy Banków Żywności w całej Polsce.

Jak co roku wiele znanych osób wcieliło się w rolę wolontariuszy Świątecznej Zbiórki Żywności. Akcję wspierali m.in. Artur Barciś, Paweł Nastula, Hanna Śleszyńska, Maciej Orłoś, Michał Tomala. „Zbiórka to chwila, kiedy możemy się podzielić z innymi. Jest to konkretna pomoc, dla ludzi którzy potrzebują coś zjeść.”- przekonywał klientów sklepu Damian Aleksander. Także Roman Czejarek, który od wielu lat wspiera akcję był pozytywnie zaskoczony hojnością Polaków i tym, jak szybko kosze zapełniały się żywnością.

Do 31 grudnia trwać będzie Internetowa Zbiórka Żywności. Do końca grudnia można kupić i przekazać żywność za pośrednictwem charytatywnego sklepu internetowego. Wystarczy wejść na stronę www.bankizywnosci.pl, kliknąć w baner przekierowujący do sklepu i zrobić zakupy na rzecz akcji. Sklep charytatywny jest prowadzony we współpracy z siecią Piotr i Paweł, która przekaże zakupione przez klientów produkty na rzecz wybranego Banku Żywności.

Banki Żywności czekają na SMSową pomoc w transporcie i magazynowaniu żywności. Do transportu i przechowywania żywności potrzebny jest sprzęt ułatwiający pracę, jak wózki widłowe i chłodnie. W dofinansowaniu odpowiedniego sprzętu można pomóc Bankom Żywności wysyłając SMS o treści: WSPIERAM pod numer 7272 (koszt 2,44 z VAT). Akcja SMSowa trwa do 31 grudnia 2010r.

Świąteczna Zbiórka Żywności to projekt realizowany przez 27 Banków Żywności współpracujących z Federacją Polskich Banków Żywności. W tym roku akcja organizowana jest już 14 raz.

Redakcja serwisu ops.pl dowiedziała się, że 1143 organizacje i instytucje z terenu całej Polski przekazywały w ubiegłym roku osobom potrzebującym żywność zebraną w ramach dorocznej akcji Banków Żywności.

Wykaz Odbiorców Żywności ze „Świątecznej Zbiórki Żywności” 2009 r.

Raport Banków Żywności 2009 [ tutaj ].doc

źródło: www.bankizywnosci.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      1 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

mediacja

Standardy mediacji rówieśniczej

17 listopada 2017      TAGI:      
Rzecznik Praw Dziecka powołał interdyscyplinarny Zespół ds. opracowania standardów...»
misie

Karta Dużej Rodziny – organizacja pozyskująca partnerów

17 listopada 2017      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs na wyłonienie...»
kongres

Pierwszy Ogólnopolski Kongres Praw Obywatelskich 8-9 grudnia 2017 r.

15 listopada 2017      TAGI:      
W dniach 8-9 grudnia 2017r. odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich ul. Mordechaja...»
checklist-1622517_960_720

Ankieta NIK o funkcjonowaniu systemu adopcyjnego i działalności ośrodków adopcyjnych

14 listopada 2017      TAGI:         
Trwają kontrolę NIK ośrodków adopcyjnych w zakresie prawidłowego i skutecznego...»
hands-699486_960_720

Nowy tekst jednolity ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów

14 listopada 2017      TAGI:      
W dniu 13 listopada 2017r. zostało opublikowane Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»