Newsy

Holendrzy dla Domu Dziecka w Polsce

fot. ePCPR
Przez cały tydzień (15-20 maja) Dom Dziecka w Bodzewie rozbrzmiewał różnymi językami. Obok polskiego słychać było język holenderski, angielski i niemiecki. Działo się tak za sprawą grupy 36. młodych Holendrów – uczniów Stedelijk Dalton Liceum z Dordrecht, którzy przyjechali do Polski ze swoimi wychowawcami.

Holendrzy po raz trzeci opanowali Bodzewo

Uczniowie z Holandii przyjechali do Polski wraz z 10. wychowawcami do powiatu gostyńskiego, realizując trzecią edycję polsko – holenderskiego projektu szkoły z Dordrecht i Domu Dziecka w Bodzewie, wspieranego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Uczestnicy projektu z Holandii wykonywali prace społeczne, a jednocześnie nawiązywali kontakty ze swoimi polskimi rówieśnikami i poznawali polską kulturę.

Holenderska młodzież w ramach realizacji programu szkolnego przepracowuje corocznie blisko sto godzin prac społecznych, ucząc się wrażliwości społecznej i pomocy innym. Uczniowie z Dordrecht, dzięki wspólnemu projektowi, wykonali wiele działań: przygotowali teren pod ogródek warzywny i postawili oranżerię oraz ogrodzenie wokół ogródka, wykonali nasadzenia ponad 100 drzewek i krzewów na klombach i wokół ogrodzenia w parku przy bodzewskim pałacyku, złożyli nowe łóżka zakupione w IKEI wraz z kompletami pościeli oraz stoły i krzesła – łącznie ponad 100 sztuk, zmontowali stół do mini hokeja i trampolinę na placu zabaw, przygotowali i wystawili spektakl muzyczny dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. Prace te zostały wykonane wspólnie z wychowankami i kadrą bodzewskiej placówki.

Warte podkreślenia jest to, że meble, pościel, urządzenia do gier, drzewa i krzewy do upiększenia parku oraz żywność dotarły do wychowanków Domu Dziecka jako rezultat akcji zorganizowanej w Holandii. Środki na realizację projektu pozyskali goście z Holandii od sponsorów. W tym celu zorganizowali m.in. pływanie sponsorowane, polegające na tym, że za każdego ucznia szkoły z Dordrecht, który wziął udział w zawodach w pływaniu, sponsorzy wpłacali określoną kwotę. Zebrano w ten sposób 10 000 euro.

Każdy z holenderskich uczniów przywiózł ze sobą paczkę dla swojego podopiecznego z Domu Dziecka w Bodzewie. Młodzież holenderska i polska po pracy spędzała czas na wspólnych zabawach i rozgrywkach sportowych. Były też przygotowane przez stronę polską pokazy walk rycerstwa średniowiecznego i mini warsztaty muzyczne. Wspólnie bawiono się też nad jeziorem oraz przy ognisku.

Uczestników projektu odwiedził Wicestarosta Gostyński. Obejrzał wyniki rezultaty prac. Na spotkaniu kadry projektu Janusz Sikora oraz Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu, podziękowali Holendrom, w imieniu władz powiatu za wspieranie bodzewskiej placówki i jej wychowanków. Podziękowania te skierowali na ręce Allise Bolke, kierownika grupy organizującej przyjazd do Bodzewa. Specjalne wyróżnienie otrzymał Martin de Bruijn – pedagog z Dordrecht i wieloletnie przyjaciel bodzewskiej placówki za pozyskiwanie sprzętu rehabilitacyjnego dla podopiecznych PCPR w Gostyniu. Wicestarosta wręczył też Holendrom płyty z utworami Fryderyka Chopina.

Słowa uznania za zorganizowanie pobytu Holendrów i przeprowadzenie wspólnego projektu należą się dyrektorowi Karolinie Dolacie, jej zastępcy Dariuszowi Marcinkowskiemu oraz wychowawcom i pracownikom Domu Dziecka w Bodzewie.

źródło: www.epcpr.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

mom-20666_960_720

Pakiet zmian dla rodzin przyjęty przez Senat

18 lipca 2017      TAGI:      
  Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o przyjęciu...»
12968116_1177392055604755_9146934434396647023_o

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dla naszych dzieci” w piśmie do MRPiPS i zaproszenie na konferencję

08 czerwca 2016      TAGI:      
W załączniku znajdą Państwo treść pisma skierowanego przez Zarząd Ogólnopolskiego...»
violence-against-women-1169348_960_720

Surowsze kary dla sprawców przemocy wobec dzieci – prezydent podpisał ustawę

14 kwietnia 2017      TAGI:         
Prezydent RP podpisał w dniu 11.04.2017 r. Ustawę z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie...»
child-1111818_960_720

Odebranie dziecka przez kuratora sądowego – będą zmiany?

26 lipca 2017      TAGI:      
  Jak podnosi Rzecznik Praw Dziecka organizatorem oraz jednoczesnym wykonawcą...»
Ministerstwo-Rodziny

Wnioski o nagrody specjalne dla pracowników socjalnych

06 maja 2016      TAGI:   
Wnioski o nagrody specjalne dla pracowników socjalnych należy składać w Wydziałach...»
Lucy123 » 19 września 2017, 15:33

Dochód z tytułu najmu roziczony w formie ryczałtu

jola1965 » 19 września 2017, 15:14

NIP płatnika Składek ZUS zmieniony

Sofia » 19 września 2017, 15:07

ryczałt lub karta podatkowa- możemy wystąpić ?