Czytelnia         

Dzieci ulicy

Dzieci ulicyNa dworcach, w starych opuszczonych domach lub fabrykach czy na ulicach widuje się dzieci, które pozostawione są samym sobie. Brudne, często zaniedbane próbują radzić sobie w świecie, w którym słowo rodzina, miłość nie mają tak wielkiego znaczenia jak powinny. Coraz większa część tego zagadnienia dotyka także dzieci i młodzież, która mimo dobrej sytuacji materialnej, nie uczęszcza na zajęcia, wagaruje, krąży po mieście. Co jest przyczyną tego zjawiska i jak pomóc tym młodym ludziom?

„Dzieci ulicy” to książka, która porusza bardzo ważny temat, często przypisywany krajom Trzeciego Świata. Nic bardziej mylnego. Niestety problem dzieci ulicy dotyczy także bogatych krajów Europy a zjawisko to ma tendencję do ciągłego wzrostu. Kim jest dziecko ulicy? To młoda osoba spędzająca dużą część życia na ulicach, czyli głównym środowiskiem życia takiego dziecka jest ulica. „Przebywają na ulicy nie tylko z poczucia nudy i braku alternatywnych zajęć, ale z powodu życiowej konieczności”. Brak w ich domu więzi emocjonalnej, wsparcia i wspólnego języka sprawia, że wolą przebywać w grupie rówieśników na ulicy, gdzie czują się choć częściowo potrzebni.

Dzieci żyjące na ulicy, często zależnie od wieku, tworzą grupy subkulturowe lub przestępcze, mogą zajmować się żebractwem lub kradzieżą. Oczywiście wszystko zależy od danej sytuacji, wieku, płci i przyczyny życia na ulicy. Książka pokazuje dlaczego dochodzi do takich sytuacji, czym charakteryzują się poszczególne grupy dzieci oraz jak pomagać danym osobom. Duża część poświęcona została tzw. streetworkerom.. Są to pedagodzy specjalnie przeszkoleni i zaznajomieni z formami pomocy dzieciom ulicy, potrafiący z nimi nawiązać kontakt i wdrożyć odpowiednie programy prewencyjno-profilaktyczne tam, gdzie istnieje zagrożenie takim zjawiskiem. Dowiemy się m.in. jak w praktyce wygląda praca „podwórkowego pedagoga” i z jakimi problemami musi się zmagać.

Książka „Dzieci ulicy” to świetnie skonstruowana lektura, która przybliża nam problem dotykający coraz większą liczbę dzieci. Jest ona próbą wszechstronnej oceny tego zjawiska oraz uporządkowania dotychczasowej wiedzy na temat dzieci ulicy. Bogata bibliografia, ciekawie przedstawione wiadomości oraz praktyczne wskazówki, z pewnością pozwolą na lepsze uświadomienie sobie jak istotny jest to problem współczesnego świata. Książka adresowana jest do wszystkich osób zainteresowanych zagadnieniem dzieci ulicy i resocjalizacją, szczególnie zaś do pedagogów, nauczycieli, psychologów, pracowników socjalnych czy też  rodziców.

O książce:

„Dzieci ulicy – profilaktyka zagrożeń”

Autor: Anna  Kurzeja

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls

Wydanie II, Kraków 2010, Format B5,

Objętość 132 strony, Oprawa miękka, klejona, folia matowa

ISBN: 978-83-7587-388-7

www.impulsoficyna.com.pl/recenzje/dzieci-ulicy-profilaktyka-zagrozen,880.html

Komentarze (0)

      5 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

„Aktywny senior. Jak zachować sprawność intelektualną w podeszłym wieku?” J. Piekarska, W. Piekarski (Wydawnictwo Difin)

19 kwietnia 2017      TAGI:   
Na rynku nakładem Wydawnictwa Difin pojawiła się publikacja „Aktywny senior. Jak...»

„Bezpieczeństwo pracy pracownika socjalnego. Niech ktoś nas wysłucha” A. Dunajska, M. Boryczko, A. Grodzicka i in. (Wydawnictwo Difin)

01 grudnia 2016      TAGI:      
Na rynku wydawniczym pojawiła się niezwykle interesująca publikacja Wydawnictwa Difin...»

„Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz” Krystyna Gromek (Wydawnictwo C.H. Beck)

21 listopada 2016      TAGI:   
W ofercie Wydawnictwa C.H. Beck  ukazała się kolejna publikacja z serii Duże Komentarze...»
pawełex » 16 stycznia 2018, 22:47

zwrot weksla in blanko przed terminem

Krupcia » 16 stycznia 2018, 22:43

Opieka naprzemienna, a decyzja.

społecznik13 » 16 stycznia 2018, 17:24

Koszt realizacji elektronicznej karty