Newsy

Upoważnienie dla kierownika ośrodka pomocy społecznej

Serwis Samorządowy Wolters Kluwer Polska: Czy kierownik ośrodka pomocy społecznej musi mieć wydane dodatkowo upoważnienie do wydawania i podpisywania decyzji administracyjnych z zakresu świadczeń pomocy  społecznej, świadczeń rodzinnych, czy świadczeń z funduszu alimentacyjnego? Czy takie upoważnienie wydaje wójt czy rada gminy? Kierownik ośrodka pomocy społecznej musi mieć odrębne upoważnienie do wydawania decyzji administracyjnych. Takie upoważnienie wydaje wójt. Wprawdzie art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że to rada gminy może upoważnić kierownika gminnej jednostki organizacyjnej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej, ale w sprawach z zakresu pomocy społecznej istnieje regulacja szczególna. Zgodnie z art. 110 ust. 7 ustawy o pomocy społecznej wójt (burmistrz, prezydent miasta) udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy. Wójt ma obowiązek udzielenia upoważnienia, ale bez niego kierownik ośrodka pomocy społecznej nie może wydać żadnej decyzji administracyjnej. Na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej wójt może takiego upoważnienia udzielić także innej osobie.

Odrębnego upoważnienia wymaga przekazanie spraw z zakresu świadczeń rodzinnych (…)

Pełna treść artykułu dostępna jest tutaj [http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/upowaznienie-dla-kierownika-osrodka-pomocy-spolecznej]

Więcej na temat pomocy społecznej w jednostkach samorządu terytorialnego
w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska www.samorzad.LEX.pl  

oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

projekty

Ruszyły nabory do projektów „Gwarancje dla młodzieży”

19 października 2017      TAGI:      
Rozpoczęła się rekrutacja do projektów „Gwarancje dla młodzieży” – „Od...»
ustawa

Obwieszczenie Marszałka Sejmu RP w sprawie ustały o pomocy społecznej

26 września 2017      TAGI:      
W dniu 22 września 2017r. zostało opublikowano Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»
Postulat RPD w sprawie zmian m.in. Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Prace społecznie użyteczne dla dłużników alimentacyjnych

05 sierpnia 2016      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Dziecka pismem z dnia 03.08.2016 r. wystąpili...»
bip_fotka.php

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ws. superwizji pracy socjalnej

05 maja 2016      TAGI:      
Trwają już konsultacje publiczne dot. projektu rozporządzenia z dnia 19.04.2016 r.Ministra...»

Bezpłatna konferencja „Razem dla dziecka i rodziny”

13 października 2017     
Fundacja Dziecko i Rodzina zaprasza do uczestnictwa w konferencji "Razem dla dziecka...»