Newsy

Wybory 2011 a brak dyskusji o rozwiązaniach dla ON

Opiekunowie osób niepełnosprawnych i ich rezygnacja z pracy – a ciągły brak stosownych rozwiązań i dyskusji politycznych na temat poprawienia ich bytu … tak jakby te osoby były kompletnie niewidoczne …

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych Razem Możemy Więcej – tym razem jako indywidualni rodzice starają się poprzez zamieszczenie pytań na forum TVP spowodować aby ich temat został poruszony przez polityków przed wyborami , aby ich problemy zostały wreszcie zauważone i środki jakie dostają 520 zł podzielić na 2 /bo to ma wystarczyć i matce i dziecku z powodu którego rodzic rezygnuje z pracy/ zostały wreszcie podwyższone dla zapewnienia im godnego życia.

"Bardzo chciałabym aby politycy ubiegający się o kolejną kadencję w Parlamencie odpowiedzieli na pytania jak i czy w ogóle zamierzają poprawić sytuację rodzin w których ze względu na chorobę członka rodziny /dziecka / jeden z opiekunów zmuszony jest do rezygnacji z pracy zawodowej na rzecz sprawowania osobistej opieki nad nim.

Temat bardzo ważny i wciąż spychany na dalszy plan przez kolejne ekipy rządzące, a wystarczy trochę wyobraźni i próba postawienia się na miejscu tych osób, które za 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego wyręczają nasze Państwo w kwestiach – opieki, rehabilitacji, pielęgnacji, edukacji…

Te rodziny żyją na skraju ubóstwa zastanawiając się co miesiąc co dalej? Co w tym miesiącu będzie ważniejsze do zapłaty:  zaległe rachunki za gaz i mieszkanie czy może rehabilitacja, leki albo płatna terapia specjalistyczna dla niepełnosprawnego dziecka?

Państwo za opiekę w specjalistycznych ośrodkach płaci od 4500 zł do 6000 zł na miesiąc – opiekunowi osoby niepełnosprawnej za "rezygnację z pracy zawodowej" wypłaca się świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł mimo iż wykonuje on samodzielnie wszystko to co w specjalistycznym ośrodku należy do obowiązków sztabu ludzi… A przecież matka, bo to ona najczęściej podejmuje się opieki musi jeszcze w ciągu dnia znaleźć czas aby być matką na tym 24 godzinnym etacie bez urlopu. Powiecie Państwo przecież to jej dziecko, przecież inni rodzice też mają obowiązki. To prawda tyle tylko że zdrowe dzieci po ukończeniu ścieżki edukacyjnj usamodzilniają się, tworzą własne rodziny tymczasem dzieci chore do końca życia potrzebuję wsparcia w najprostszych czynnościach życiowych, opieki, pielegnacji i rehabilitacji…

Zastanówcie się Państwo nad sytuacją opiekuna, który poświęcił 20 lat swojego życia na opiekę nad swoim dzieckiem rezygnując z pracy i po tych latach jego dziecko umiera… Nie jest w stanie zdobyć jakiejkolwik pracy bo przez 20 lat nie był obecny na tym rynku pracy, w wieku 40-45 lat musi zaczynac wszystko od początku mimo że kiedś skończył studia, miał marzenia, ambicje i chęci do pracy najczęściej nie jest w stanie podołać rzeczywistości i do końca życia pozostaje beneficjentem pomocy społecznej…

Mając na uwadze powyższe chciałabym uzyskac od naszych polityków przechwalających się czego to oni nie zamierzają zrobic po wygranych wyborach odpowiedzi na pytania:

– Kiedy Państwo doceni wysiłek opiekunów osób niepełnosprawnych, uzna sprawowaną przez nich opiekę za pracę i wesprze te rodziny finansowo w opiece pozwalając im godnie żyć?

– Kiedy zostanie uszczelniony system dystrybucji sprzętu rehabilitacyjnego i sklepy medyczne przestaną potrajać wartość tego sprzętu?

– Kiedy zmieni się system orzecznictwa i stopień niepełnosprawności uzależniony będzie od stopnia niesamodzielności tak aby pomoc trafiała do tych, którzy rzeczywiście jej potrzebują?

– Dlaczego nasze Państwo mimo, że jak twierdzi nie jest w stanie zapewnic godnych środków opiekunom rezygnującym z pracy zawodowej na rzecz opieki nad osobami niepełnosprawnymi to broni się przed umożliwieniem tym opiekunom (pobierającym świadczenie pielęgnacyjne) jakiegokolwiek dorabiania – nawet w ramach limitu kwoty podobnego jak u rencistów czy emerytów?

– Kiedy w Polsce zaczną pojawiac się obiecane ogólniedostępne wyspecjalizowane ośrodki zapewniające ciężko niepełnosprawnym dzieciom opiekę, edukację i rehabilitację tak aby ich opiekunowie mogli podjąc pracę zawodową?

Małgosia Rycąbel

Więcej na ten temat: Serwis TVP Wybory Polaków
http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka/wybory-polakow/wasze-pytania/spoleczenstwo/jolanta-martyka-swiadczenia-pielegnacyjne/5220714

oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      4 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Ministerstwo Sprawiedliwości o programach dla sprawców przemocy w rodzinie opuszczających zakłady karne

26 maja 2017      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich pismem z dnia 1304.2017 r. zwrócił się do Ministerstwa...»

Szkolenie dla ośrodków oraz domów pomocy społecznej

22 listopada 2017      TAGI:      
W dniu 12 grudnia 2017 r. w Warszawie odbędzie się organizowane przez GIODO bezpłatne...»

Byliśmy jak z kosmosu. Konferencja dla rodziców z niepełnosprawnościami

19 kwietnia 2018      TAGI:      
W dniu 25 kwietnia 2018 roku (środa), o godz. 10.00 w Sali konferencyjnej Centrali...»

Rozporządzenie ws. standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni

17 maja 2017      TAGI:   
Do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy m.in. udzielanie schronienia....»

„Bliżej rodziny – szkolenia dla kadr systemu wsparcia rodziny i pieczy zastępczej” w 2018 roku

30 marca 2018      TAGI:      
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie w Lublinie, w Białymstoku oraz...»
katrine » 27 kwietnia 2018, 00:15

Dochód uzyskany po roku wskazanym

misiunia-85 » 26 kwietnia 2018, 21:52

Zabezpieczenie miejsca pobytu a 500 plus

słonecznik » 26 kwietnia 2018, 20:16

zakładowy fundusz św socjalnych a umowa o pracę

Renata1986 » 26 kwietnia 2018, 19:57

czy przyznac stypendium szkolne?

danka89 » 26 kwietnia 2018, 17:34

Umowa na czas okreslony PILNE....pomocy