Newsy

Zatrudnienie pracownika samorządowego a zawieszenie prawa do świadczenia emerytalnego

Czy osiągnięcie przez pracownika samorządowego wieku emerytalnego, powoduje zawieszenie prawa do świadczenia, mimo kontynuacji zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy?

Zasadą jest, iż prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu w przypadku zajścia przesłanek określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Reguła ta wynika wprost z przepisu art. 103 przywołanej ustawy. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych łączy obowiązek zawieszenia prawa do świadczenia emerytalnego z uzyskiwaniem przychodów, np. wynagrodzenia ze stosunku pracy. Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 104 ust. 1 ustawy, prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Powyższe oznacza zatem, iż przesłanką pozytywną w przedmiocie zawieszenia prawa do świadczenia emerytalnego nie jest uzyskanie jakiegokolwiek przychodu (np. z tytułu umowy o dzieło), a wyłącznie takiego, z którym związany jest obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Do dnia 01.01.2011 r., tj. daty wejścia w życie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ustawodawca przewidywał przywileje w przedmiocie obowiązku zawieszenia prawa do świadczenia emerytalnego w przypadku kontynuacji przez pracownika zatrudnienia u tego samego bądź innego pracodawcy. W myśl przepisu art. 103 ust. 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 01.01.2011 r., prawo do świadczenia emerytalnego nie ulegało zawieszeniu w odniesieniu do emerytów, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Regulacja ta powodowała całkowite wyłączenie zawieszalności emerytury, w sytuacji osiągnięcia przez zainteresowanego wymaganego wieku emerytalnego. Nabycie przez ubezpieczonego prawa do świadczenia i jego pobieranie, nie stały na przeszkodzie w kontynuowaniu zatrudnienia u tego samego pracodawcy lub nawiązania stosunku pracy z innym podmiotem. Poprzednie brzmienie przepisu, nie rodziło zatem po stronie pracownika konieczności rozwiązania stosunku pracy w przypadku osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, gdy zamierzał kontynuować zatrudnienie u tego samego pracowdawcy. Bez znaczenia pozostawała także wysokość uzyskanych przez pracownika przychodów. Ustawodawca dopuszczał tym samym możliwość łączenia przez zainteresowanego dwóch świadczeń: z tytułu zatrudnienia oraz z ubezpieczenia społecznego.
(…)

Pełna treść artykułu dostępna jest tutaj

www.samorzad.LEX.pl

oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      4 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

rpo

Apel RPO o zmiany legislacyjne – kwestia ustalenia prawa do świadczeń

30 marca 2017      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z apelem do Ministra Rodziny Pracy i Polityki...»
pracownicy_socjalni-300x300

Zaproszenie na konferencję „Bezpieczeństwo pracy pracownika socjalnego” (24 XI, Gdańsk)

26 października 2016      TAGI:      
Ogólnopolska Konferencja Bezpieczeństwo pracy pracownika socjalnego Solidarni wobec...»
logoGiodo

Konferencja „Ochrona danych osobowych w kontekście zmian prawa”

22 maja 2017      TAGI:         
W dniu 22.05.2017 r. odbędzie się będzie konferencja pod nazwą „Ochrona danych...»
Postulat RPD w sprawie zmian m.in. Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego a „złotówka za złotówkę” – apel RPD i RPO

04 listopada 2016      TAGI:         
Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich apelują o wprowadzenie na grunt...»
a hand reaching down to rescue someone in need.

Wsparcie pracownika socjalnego w sytuacjach zagrożenia – baza placówek

25 stycznia 2017      TAGI:   
Jak już informowaliśmy na łapach portalu (http://ops.pl/2016/12/pomoc-prawna-i-psychologiczna-dla-pracownikow-socjalnych/),...»
Lucy123 » 19 września 2017, 15:33

Dochód z tytułu najmu roziczony w formie ryczałtu

jola1965 » 19 września 2017, 15:14

NIP płatnika Składek ZUS zmieniony

Sofia » 19 września 2017, 15:07

ryczałt lub karta podatkowa- możemy wystąpić ?