Newsy      

Spotkanie Klubu Pracownika Socjalnego

standardy_w_pomocy_logo-small
O kondycji pomocy społecznej i pracy socjalnej w Polsce dyskutowali z autorami książki poświęconej tej tematyce uczestnicy spotkania Klubu Pracownika Socjalnego, zorganizowanego w dniu 11 czerwca br. w Warszawie. Druga część spotkania dotyczyła aktualnej sytuacji w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy i Śródmiejskim Ośrodku Opiekuńczym im. prof. Andrzeja Tymowskiego w Warszawie.

Uczestniczący w spotkaniu dr Marek Rymsza oraz dr Tomasz Kaźmierczak przybliżyli zebranym istotne kwestie podnoszone w wydanej przez Instytut Spraw Publicznych publikacji pt. „Pracownicy socjalni i praca socjalna w Polsce. Między służbą społeczną a urzędem„. Pan dr Marek Rymsza, w trakcie prezentacji poinformował, że inspiracją do napisania tej książki były przeprowadzone uprzednio badania na reprezentatywnej grupie pracowników socjalnych w Polsce. Zarówno badania, jak prezentowana publikacja powstały w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy społecznej”.

Jaki jest współczesny pracownik socjalny w Polsce? Czego oczekuje grupa zawodowa pracowników socjalnych? Czy należy oddzielić wypłatę świadczeń finansowych i zlecanie różnorodnej pomocy usługowej od praktykowania pracy socjalne ( metody indywidualnego przypadku, metody pracy z grupą, metody pracy  ze środowiskiem lokalnym)? Na te i wiele innych pytań próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy spotkania Klubu Pracownika Socjalnego z autorami książki poświęconej osobom świadczącym profesjonalną pracę socjalną w publicznym i pozarządowym systemie pomagania osobom i społecznościom lokalnym.

Druga część spotkania poświęcona była aktualnej sytuacji w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy i Śródmiejskim Ośrodku Opiekuńczym im. prof. Andrzeja Tymowskiego. Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy Nr XXXVII/943/2012 z dnia 31 maja 2012 roku, która obecnie opiniowana jest przez Urząd Wojewody Mazowieckiego, przestaną istnieć OPS i ŚOO. Dotychczas realizowane przez te instytucje zadania przejmie z dniem 1 stycznia 2013 roku Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego. Planowana jest zmniejszenie liczby etatów na realizację dotychczasowych zadań.

Przedstawiciele pracowników socjalnych z Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście w Warszawie poinformowali uczestników spotkania o wydarzeniach towarzyszących uchwaleniu kontrowersyjnej uchwały Rady m. st. Warszawy oraz działaniach pracowników i związków zawodowych obu likwidowanych placówek pomocowych. Uznano za konieczne zajęcie w tej sprawie stanowiska również przez Klub Pracownika Socjalnego. Wiele krytycznych uwag padło pod adresem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy oraz Międzyzakładowej Komisja Koordynacyjna Nr 4 NSZZ „Solidarność” Ośrodków Pomocy Społecznej m. st. Warszawy. Uczestniczący w spotkaniu pracownicy socjalni z kilku OPS-ów uznali za niewystarczającą przede wszystkim dotychczasową działalność  MKK Nr 4  NSZZ \”Solidarność\” Ośrodków Pomocy Społecznej m. st. Warszawy w sprawie likwidacji dwóch placówek pomocowych na terenie Dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Inspirujące dla uczestników spotkania były wypowiedzi przedstawicieli organizacji Inicjatywa Mieszkańców „Warszawa Społeczna”, którzy mają doświadczenie w sprawach kontrowersyjnych uchwał likwidujących warszawskie szkoły, przedszkola, stołówki szkolne.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Czym jest Praca Socjalna?

Protest na Facebooku! ( Nie dla likwidacji OPS )

Czerwcowy Klub Pracownika Socjalnego – relacja
( Informacja na stronie ZZP OPS Ursynów )

Klub Pracownika Socjalnego (11.06.2012)
Klub Pracownika Socjalnego` 2012 (18.04.2012)
Klub Pracownika Socjalnego już otwarty (20.03.2012)


http://www.facebook.com/klub.pracownika.socjalnego

info. własna
redakcja ops.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      2 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

sign-1732791_1280

Bezpieczeństwo pracownika socjalnego – ważne zagadnienie i przypomnienie o konferencji

31 października 2016      TAGI:      
W dniu 24 listopada 2016 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie...»
pomoc

Pomoc dla córki pracownika OPS Wyszków

11 września 2015     
Zwracamy się z apelem o pomoc dla córki pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie,...»
mpips

Spotkanie w MPiPS na temat bezpieczeństwa pracowników pomocy społecznej

21 lutego 2015      TAGI:      
Drugie spotkanie ws. bezpieczeństwa pracowników pomocy społecznej odbyło się 19lutego...»
BK_facebook

Dzień Pracownika Socjalnego 2015

21 listopada 2015      TAGI:   
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego życzymy wszystkim pracownikom, którzy realizują...»
mops_stalowa_wola_DSC_1281

Wycieczka na zakończenie wakacji z Klubu Integracji Społecznej przy MOPS w Stalowej Woli

01 września 2015      TAGI:         
W dniu 28 sierpnia 2015 roku grupa uczestników Klubu Integracji Społecznej w Programie...»