Newsy

START BEZPŁATNYCH SZKOLEŃ DLA PIELĘGNIAREK Z MAŁOPOLSKICH DPS


W piątek 24 maja rozpoczęły się szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek pracujących w małopolskich domach pomocy społecznej realizowane w ramach projektu „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem”. Dzięki nim za dwa lata przybędzie w Małopolsce ponad 40 specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego i psychiatrycznego.

Jednym z celów projektu dofinansowanego w 85% ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jest podniesienie jakości usług pielęgniarskich świadczonych na rzecz mieszkańców małopolskich domów pomocy. Organizowane na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie szkolenia specjalizacyjne, jak również kursy kwalifikacyjne, które rozpoczęły się w weekend 18-19 maja, umożliwią podwyższenie kwalifikacji zawodowych i zdobycie nowych umiejętności praktycznych przez łącznie ponad 130 uczestniczek, z czego blisko 100 rozpoczęło kształcenie w tym miesiącu. Realizatorem wszystkich form kształcenia jest Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Sp. z o.o. w Rzeszowie.

– To duża szansa dla pielęgniarek pracujących w DPS-ach – mówi Rafał Barański, Zastępca Dyrektora ROPS w Krakowie. – Przygotowując projekt do realizacji zwróciliśmy uwagę na to, że dotychczasowa oferta szkoleniowa skierowana do tej grupy pracowników DPS jest stosunkowo uboga. Praca pielęgniarki w domu pomocy jest trudna i wymaga stałego doskonalenia umiejętności zawodowych. Jednocześnie dostęp do oferty szkoleniowej jest utrudniony ze względu na wysokie koszty kursów kwalifikacyjnych i szkoleń specjalizacyjnych. Dlatego też zdecydowaliśmy się na opracowanie specjalnej oferty dla tej grupy zawodowej, dzięki czemu pielęgniarki pracujące w małopolskich DPSach mają możliwość skorzystania z bezpłatnych zajęć edukacyjnych.

Szkolenia specjalizacyjne będą trwały blisko 20 miesięcy, a ich uczestniczki w 2015 roku przystąpią do egzaminu państwowego, który potwierdzi ich specjalistyczne kwalifikacje. Kursy kwalifikacyjne w dziedzinach pielęgniarstwa opieki długoterminowej i pielęgniarstwa psychiatrycznego będą trwały 6 miesięcy i zakończą się wewnętrznymi egzaminami.

W ramach szkoleń i kursów pielęgniarki zdobywają wiedzę teoretyczną, ale mają także zajęcia praktyczne – uczestniczki zapoznają się z podstawami psychologii, socjologii, prawa, a także z szeregiem zagadnień ogólnych i specyficznych dla danej dziedziny pielęgniarstwa. Staże będą odbywać się w oddziałach szpitalnych, zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach pomocy społecznej.


więcej na ten temat w serwisie ops.pl


Zastrzyk finansowy dla małopolskich domów pomocy społecznejoprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

trophy-1674911_1280

Nagrody dla pracowników socjalnych 2017

16 maja 2017      TAGI:      
Jak co roku do 31 lipca 2017 r. w Wydziałach Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich...»
Sejm-RP

Projekt ustawy o zmianie Ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz Ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów – kolejny etap

10 maja 2016      TAGI:      
Jest już dostępne sprawozdanie Podkomisji stałej do spraw rodziny z posiedzenia zdnia...»
hands-1926704_960_720

„Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” 2017 – wyniki konkursu

13 kwietnia 2017      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu „Oparcie...»
logo_pfzpsips

Dodatek terenowy dla pracowników socjalnych

07 grudnia 2016      TAGI:   
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej pismem z dnia...»
violence-against-women-1169348_960_720

Surowsze kary dla sprawców przemocy wobec dzieci – prezydent podpisał ustawę

14 kwietnia 2017      TAGI:         
Prezydent RP podpisał w dniu 11.04.2017 r. Ustawę z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie...»