Newsy

Toruń: Konferencja PSR

VI Ogólnopolska Konferencja poświęcona Podejściu Skoncentrowanemu na Rozwiązaniach pt. „Razem można więcej, czyli rzecz o współpracy”, odbędzie się w dniach 7-8 września 2013 roku w Toruniu.

Poprzednie spotkania przekonały i zachęciły przedstawicieli nurtu PSR w Polsce do organizacji kolejnej edycji konferencji – w myśl zasady „róbmy więcej tego, co działa”.

Wzorem ostatniej konferencji planowane jest dwudniowe spotkanie, które umożliwi uczestnikom skorzystanie nie tylko z przewidzianej oferty merytorycznej, ale także integrację różnych środowisk.

Dla tych, którzy po raz pierwszy mają okazję spotkać się z nurtem podejścia i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (ang. Brief Solution Focused Therapy) przypominamy, że początki tej metody sięgają lat 70-tych, kiedy to w roku 1978 zostało założone BRIEF FAMILY THERAPY CENTER w Milwaukee (USA). Głównymi założycielami oraz liderami TSR byli STEVE DE SHAZER i INSOO KIM BERG. Korzenie tego sposobu myślenia wywodzą się z praktyki Miltona Ericksona oraz niektórych metod pracy rozwijanych w Mental Research Institute w Palo Alto (USA). Jednak jej obecny kształt, nadany głównie przez Steve’a de Shazer oraz Insoo Kim Berg, zawiera nowe i specyficzne dla tego sposobu prowadzenia terapii treści. Jak mówią jej twórcy, głównymi konstruktorami tego modelu są ich klienci, od których można uczyć się tego, co działa!

Ponad trzydzieści lat rozwoju TSR przyczyniło się do upowszechnienia tej metody w wielu miejscach na świecie począwszy od Stanów Zjednoczonych i Kanady, poprzez Wielką Brytanię, kraje skandynawskie, Holandię, Australię, Koreę, jak również wiele innych krajów, w tym Polskę! W Europie propagowaniem tego nurtu zajmuje się Europejskie Stowarzyszenie Terapii Krótkoterminowej (European Brief Therapy Association), które organizuje coroczne konferencje, finansuje projekty badawcze, itp.

PSR z pewnością nie może być traktowany, jako uniwersalny środek na wszelakiego rodzaju ludzkie problemy, jednak śledząc uważnie zakres stosowania tej metody w różnych ośrodkach na świecie widać wyraźnie, jak potrafi być pomocnym i użytecznym narzędziem w pracy z klientami doświadczającymi zróżnicowanych problemów! Metoda ta stosowana jest między innymi w pracy z osobami uzależnionymi od środków chemicznych, z osobami stosującymi i doznającymi przemocy domowej, z osobami z zaburzeniami odżywiania, z zaburzeniami nastroju, z objawami psychotycznymi, z PTSD, z ADHD, z tendencjami samobójczymi!

Oprócz szeroko rozumianej terapii, TSR praktykowany jest również w obszarze poradnictwa, edukacji, pracy socjalnej, kuratorskiej, a także w zarządzaniu zespołami pracowniczymi, czy też coachingu. TSR można wykorzystywać zarówno w pracy indywidualnej, pracy z parami, całymi rodzinami, jak i w pracy grupowej!

O specyfice tej metody stanowi wykorzystywanie tego, co już jest „zdrowe”, koncentracja na tym, co się sprawdza i jest zasobem w osobie i świecie klienta, pary, rodziny, czy też zespołu. Unika się w związku z tym tak powszechnego skupienia na problemach, diagnozowania zaburzeń, poruszania się w świecie psychopatologii. Zamiast tego praca koncentruje się na elementach zdrowia psychicznego, osiąganiu celów klienta, diagnozowaniu jego zasobów, a także na umiejętnościach klienta w radzeniu sobie z problemami, których nie można zmienić!

Więcej na temat PSR Konferencji [ tutaj ]

Szczegółowe informacje organizacyjne znajdziecie Państwo
na stronie: www.wotuiw.torun.pl (zakładka Konferencja 2013),
która zostanie uruchomiona już wkrótce.

źródło: Tomek Świtek
Centrum PSR: www.centrumpsr.eu
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      1 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

conference-room-768441_960_720

Konferencja naukowa „Wsparcie seniora w środowisku” – informacje

27 czerwca 2017      TAGI:      
Katedra Etyki Pracy Socjalnej i Katedra Pedagogiki Ogólnej Instytutu Pracy Socjalnej...»
url

Konferencja „Prawo zamówień publicznych po nowelizacji wdrażające dyrektywy UE”

25 marca 2016      TAGI:      
W dniu 16 maja 2016 r. w Warszawa odbędzie się konferencja „Prawo zamówień publicznych...»
url

Konferencja „Nowe wyzwania w administracji publicznej”

30 marca 2016      TAGI:      
W dniu 26.04.2016 r. w Warszawie odbędzie się konferencja pod nazwą „Nowe wyzwania...»
plakat konferencja 2016

II Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych, Doktorantów i Studentów – zaproszenie

16 marca 2016      TAGI:   
20 kwietnia 2016 r. na Uniwersytecie Opolskim odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja...»
session-2548826_960_720

Konferencja „Bliżej Funduszy Europejskich”

22 września 2017      TAGI:      
W dniu 21 września 2017 r. odbyła się konferencja „Bliżej Funduszy Europejskich”...»
krawkat » 20 listopada 2017, 09:42

alimenty po nowemu jak nie jest samotna

heiland » 20 listopada 2017, 08:29

Wypok.peel o naszym forum i o nas ( ͡° ͜ʖ ͡°)

agablues » 19 listopada 2017, 18:56

Asystent rodziny wkład własny