Newsy      

Forum Współpracy Empowerment

Powstaje Forum Współpracy „Empowerment”. Dnia 7 kwietnia br. odbyło się w Warszawie drugie spotkanie grupy inicjatywnej, która zamierza utworzyć koalicję instytucji i organizacji wspierających pozytywne zmiany w obszarze polityki społecznej, pomocy społecznej i pracy socjalnej w Polsce.

Rozdział postępowań administracyjnych w sprawach świadczeń przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej od działalności właściwej profesjonalnej pracy socjalnej oraz kwestia tworzenie Forum Współpracy Empowerment, były tematem spotkania w Warszawie, którego uczestnikami byli przedstawiciele instytucji i organizacji działających w obszarze pomocy i integracji społecznej.

Aby zapewnić pole do szerokiej dyskusji oraz włączyć liczne podmioty do myślenia o przyszłości pomocy społecznej w Polsce, grupa skupiona wokół czasopisma „Empowerment – o polityce aktywnej integracji” oraz Rada Pomocy Społecznej zaprasza do wspólnej debaty. Kierunek tej debaty wyznacza pojęcie empowerment, które odnosi się zarówno do ludzi wykluczonych, ale także do służb społecznych. Tworzące się Forum Współpracy to platforma dyskusji i współpracy promująca ideę i wartość pojęcia empowermentu. W szczególności na zakończenie projektu systemowego „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” niezwykle istotne jest stworzenie mechanizmu dalszej debaty, budowania środowiska dialogu i pozytywnej zmiany.

Kwartalnik „Empowerment” na swoich łamach omawia problematykę z obszaru aktywnej i wielosektorowej polityki społecznej, systemu pomocy i integracji społecznej, pracy socjalnej i środowiskowej, ekonomii społecznej oraz aktywnej integracji. Czasopismo ma w tytule angielskie słowo empowerment, oznaczające proces upodmiotowienia, podczas którego jednostki, grupy, organizacje i społeczności zwiększają panowanie i kontrolę nad własnym życiem oraz stają się aktywnymi uczestnikami życia społecznego, podejmującymi działania zmierzające do poprawy sytuacji własnej, jak i całej wspólnoty. Empowerment to przeciwieństwo bezsilności – aktywna postawa zmiany i partycypacji w kierunku samo odpowiedzialności i samo decydowania.

Wystąpienie Bohdana Skrzypczaka – posłuchaj

Komentarze (0)

      2 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

session-2548826_960_720

Konferencja „Bliżej Funduszy Europejskich”

22 września 2017      TAGI:      
W dniu 21 września 2017 r. odbyła się konferencja „Bliżej Funduszy Europejskich”...»
businessman-2606509_960_720

Konferencja – Konwencje o prawach osób niepełnosprawnych

21 września 2017      TAGI:      
W dniu 27 września 2017 r. odbędzie się konferencja, która ma na celu podsumowanie...»
exclamation-point-2427335_960_720

Kolejne zmiany do ustawy o pomocy społecznej

Z dniem 1 października 2017 r. wejdą w życie zmiany do stawy o pomocy społecznej...»
angel-2690619_960_720

Zasiłek pogrzebowy – projekt zmian

19 września 2017      TAGI:      
Trwają w sejmie prace nad projektem zmiany ustawy emeryturach i rentach. Docelowo projekt...»
system-71228_960_720

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych

18 września 2017      TAGI:      
W Rządowym Centrum Legislacji trwają prace nad nad projektem z dnia 12 września 2017roku...»