Newsy

Romowie eksmitowani bez wyroku

Bez wyroku eksmisyjnego, wyłącznie na podstawie tego, że „to teren miejski” działali urzędnicy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, którzy w poniedziałek (4.08.2014) zburzyli romskie obozowisko przy ul. Bursztynowej w gdańskim Jelitkowie.

Zaskoczenia eksmisją nie kryją pracownicy gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – Nie wiedzieliśmy o poniedziałkowej interwencji w koczowisku Romów i nie wiemy, co dziś się z nimi dzieje. Pracowaliśmy z nimi i ta praca układała się bardzo dobrze – zaznacza Monika Ostrowska – rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku (MOPR). Dodaje, że pracownicy socjalni bezskutecznie proponowali Romom inne schronienie (nie tylko w schronisku).

– Udało nam się przekonać rodziców, by jeden z chłopców od września rozpoczął naukę w szkole. Romskie dziewczynki z innej części miasta już chodzą do szkoły i mają bardzo dobre wyniki – mówi Ostrowska, która dodaje, że Gdańsk jest liderem w skali kraju, jeśli chodzi o współpracę z Romami.

Amnesty International wysłała w tej sprawie list do prezydenta Gdańska. Draginja Nadażdin, dyrektorka stowarzyszenia, zwraca w nim uwagę na to, że władze nie mogą przeprowadzać przymusowych wysiedleń w sposób naruszający prawa człowieka.

Zgodnie z powszechnie obowiązującymi standardami praw człowieka i zobowiązaniami, które wynikają z prawa międzynarodowego, wysiedlenia muszą być traktowane jako rozwiązanie ostateczne. Jeśli władze decydują się na taki krok, musi on być poprzedzony konsultacjami z osobami wysiedlanymi. Każda taka osoba musi otrzymać odpowiednie zawiadomienie o wysiedleniu, musi mieć prawo odwołać się od tej decyzji oraz otrzymać zadośćuczynienie za poniesione szkody i straty informuje Amnesty International, opisując incydent w Gdańsku na swojej stronie internetowej.

Czytaj więcej: Romowie eksmitowani bez wyroku. Urzędnicy kazali zniszczyć ich obóz [WIDEO, ZDJĘCIA]

źródło: info. własna oraz www.polskatimes.pl

Komentarze (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

logosenat

Projekt nowelizacji Ustawy o pomocy społecznej bez poprawek

15 grudnia 2016      TAGI:   
Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej na posiedzeniu w dniu 12 grudnia...»
AU0B6270

Rozstrzygnięcie VII edycji konkursu Strona Internetowa bez Barier

21 kwietnia 2016      TAGI:         
Wczoraj (20 kwietnia 2016 r.) w sali kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja pt.:...»
exclamation-point-2427335_960_720

Kolejne zmiany do ustawy o pomocy społecznej

Z dniem 1 października 2017 r. wejdą w życie zmiany do stawy o pomocy społecznej...»
angel-2690619_960_720

Zasiłek pogrzebowy – projekt zmian

19 września 2017      TAGI:      
Trwają w sejmie prace nad projektem zmiany ustawy emeryturach i rentach. Docelowo projekt...»
system-71228_960_720

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych

18 września 2017      TAGI:      
W Rządowym Centrum Legislacji trwają prace nad nad projektem z dnia 12 września 2017roku...»