Newsy         

Apel w sprawie podniesienia poziomu bezpieczeństwa kadry pomocy społecznej

Apel Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podniesienia poziomu bezpieczeństwa kadry pomocy społecznej. Apel ten został przekazany do wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz starostów powiatów. Zostanie on także zamieszczony na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

minister pracy i polityki społecznej

Minister Pracy i Polityki Społecznej, fot. MPiPS

Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre działania, zwłaszcza o charakterze legislacyjnym, wymagają aktywności i interwencji z poziomu centralnego, dlatego też, niezależnie od działań podejmowanych przez władze samorządowe, MPiPS czyni starania w kierunku wprowadzenia do porządku prawnego niezbędnych zmian, które powinny doprowadzić do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa kadry pomocy społecznej – deklaruje w Apelu minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pełna treść wystąpienia „Apel w sprawie podniesienia poziomu bezpieczeństwa kadry pomocy społecznej” dostępna jest na stronie internetowej MPiPS.

Źródło: mpips.gov.pl

Komentarze (8)

      4 + 5 = ?    
popieram cię tereso też pracuje ponad 20 lat w pomocy społecznej jestem już zmęczona żadnego szacunku
DODAŁ: ęla DNIA 20 maja 2015 O 11:15
Jestem pracownikiem socjalnym od 20 lat. Moja wieloletnia praktyka pracy w tym zawodzie podpowiada rządzącym dobre rozwiązanie, a mianowicie emerytura tak jak dla funkcjonariusza służb mundurowych, bo pracownik socjalny pracujący w terenie mający ponad 60 lat to chyba obciach dla rządzących i zagrożenie życia w codziennych sytuacjach wykonywania tego zawodu na co dzień. Pozdrawiam. Tessa
DODAŁ: Teresa DNIA 19 maja 2015 O 14:55
Apel za apelem, a znów kolejny pracownik socjalny wylądował w szpitalu pobity w rejonie pracy socjalnej. Niski prestiż zawodu, niskie płace i zły odbiór pracowników socjalnych przez ludzi korzystających z pomocy. Nadstawiamy głowy za decyzje socjalne państwa.
DODAŁ: Zbigniew DNIA 14 maja 2015 O 20:47
Jak zwykle przed wyborami troska o pracowników
DODAŁ: beata DNIA 08 maja 2015 O 13:41
Apel Ministra jest naszym głosem! Warte podkreślenia jest, że Apel Ministra ws. bezpieczeństwa zawiera niemal wszystkie rekomendacje, które wypracowali uczestnicy zespołów zadaniowych (trzech grup roboczych). Uczestnikami tych grup byli przedstawiciele środowiska pomocy społecznej reprezentujący kadrę kierowniczą oraz szeregowych pracowników. Tworzącymi rekomendacje byli również przedstawiciele środowiska naukowego, którzy kształcą kadry służb społecznych w Polsce. Te rekomendacje były konsultowane w grupach roboczych, między tymi grupami oraz w trakcie drugiej debaty w MPiPS. Prace trwały ponad 2 miesiące, polegały one na e-meilowym zgłaszaniu propozycji do koordynatorów każdej z grup, utworzeniu listy postulatów w każdej z grup, omówieniu w trakcie drugiej debaty w MPiPS wszystkich zgłoszonych postulatów/rekomendacji. Większość postulatów została włączona do roboczej wersji dokumentu „Założenia do zmiany w systemie zapewnienia bezpieczeństwa dla pracowników pomocy społecznej”. Robocza wersja tego dokumentu była konsultowana z uczestnikami trzech grup roboczych, którzy mogli do jego treści wnosić korekty, uwagi, propozycje zmian. Ostatecznie powstała finalna wersja tego dokumentu (tekst, tabelki, załączniki), która uwzględnia wypracowane rekomendacje w trzech obszarach: konieczne zmiany w prawie, zmiany organizacyjne (warunki pracy) oraz kształcenie – szkolenia. W oficjalnym Apelu Ministra pojawiło się większość wypracowanych przez grupy robocze rekomendacji. Nie dostrzegłem w nim tylko, moim zdaniem bardzo ważnej rekomendacji, która dotyczy tworzenia regionalnego systemu wsparcia prawnego i psychologicznego w sytuacjach kryzysowych, traumatycznych dla pracowników. Możliwe, że uznano, iż są to zadania, które realizuje już sieć ROPS i PCPR? W tej kwestii miałem swój własny pomysł – „bon dla pracownika”, który można wykorzystać w wybranej kancelarii adwokackiej lub gabinecie psychoterapeuty. Pierwsza Debata w MPiPS http://wpis.irss.pl/bezpieczenstwo-pracownikow/ Druga Debata w MPiPS http://wpis.irss.pl/spotkanie-w-mpips-ws-bezpieczenstwa-pracownikow-pomocy-spolecznej/
DODAŁ: angoc DNIA 08 maja 2015 O 01:20
Tak trafiła ta informacja, ale nie do burmistrza a na e-maila OPS z prośba o przekazanie burmistrzowi. kpina
DODAŁ: waleczny DNIA 07 maja 2015 O 19:20
Władze samorządowe to mają często inne, ważniejsze zadania niż zajmowanie się pracownikami pomocy społecznej, którzy "rozdają" pieniądze "pijakom i nierobom." Nie dbają nie tylko o bezpieczeństwo, ale też o wynagrodzenia i wyposażenie tych placówek. Które gminy w Polsce mają auta do pracy terenowej dla MOPS?
DODAŁ: Zbigniew DNIA 07 maja 2015 O 10:22
Panie Ministrze nigdy nie będzie dobrze? 1. Pracujemy w trzech małych pomieszczeniach - jak zatrudnimy trzeciego pracownika, to gdzie go posadzimy - na pewno na głowie. 2. Gmina nie chce wozić na wywiady - mamy rowerami - słowa Wójta. 3. Prosimy o archiwum - bo szafy pękają w szwach - bark odzewu. I tak ma większość OPS.
DODAŁ: Malwina DNIA 07 maja 2015 O 09:35

ZOBACZ PODOBNE

hands-699486_960_720

Rada Pomocy Społecznej – VIII Kadencja

04 kwietnia 2017      TAGI:         
W dniu 31.03.2017 r. zostały wręczone przez Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej...»
irss

Kurs specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej – nowa edycja Warszawa (1/2016)

04 stycznia 2016      TAGI:      
Dział Szkoleń Instytutu Rozwoju Służb Społecznych ogłosił nabór na kurs...»
plakat-konferencji-v2-724x1024

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo w pomocy społecznej – teoria, praktyka, wyzwania”

Konferencja, która odbędzie się 31 maja 2017 w Instytucie Pracy Socjalnej Uniwersytetu...»
nie-badz-obojetny-0-fb

Apel Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Nie bądź obojętny”

02 listopada 2016      TAGI:      
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zwróciła się zapelem...»
asos_logo_ai-01

Rządowy Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-­2020

25 marca 2016      TAGI:         
Właśnie ruszyła kolejna edycja konkursu w ramach Rządowy Programu Aktywności Społecznej...»