Porady      

Alimenty na dziecko w rodzinie zastępczej

W sytuacji, kiedy alimenty na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej nie zostały ustalone od żadnego z rodziców, rodzina zastępcza może złożyć pozew o alimenty w stosunku do rodziców biologicznych dziecka. Taki wniosek może złożyć również kierownik/dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodziny odpowiedzialny za finansowanie pobytu dziecka w pieczy zastępczej po zasięgnięciu opinii asystenta rodziny lub podmiotu organizującego pracę z rodziną.

Jeżeli jednak od umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej upłynął rok, to kierownik/dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodziny ma obowiązek dochodzić świadczeń alimentacyjnych na to dziecko, w tym złożyć pozew o alimenty.

Dziecko trafiając do rodziny zastępczej, może mieć już ustalone alimenty od któregoś z rodziców. Najczęściej od ojca dziecka – płatne do rąk matki, jeżeli rodzice nie są związku i wychowuje je samotnie matka lub też matka pozostaje w nowym związku. Rodzina zastępcza powinna wówczas dochodzić w sądzie, aby alimenty były płatne do rąk rodziców zastępczych.

W przypadku niewywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego przez rodziców dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej należy udać się do komornika i złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów. Może to zrobić rodzina zastępcza albo kierownik/dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Komentarze (3)

      1 + 2 = ?    
2 synowie mojego meza sa w pieczy zastepczej u bylej tesciowej sa juz dorosli ale ucza sie zaocznie maja tez wyuczone zawody pracuja na czarno na budowie tak najlepiej aby okradac panstwo i ojca dojc dlaczego takim ludziom wszystko wolno alkohol pija razem z matka maz ma jeszcze syna 13 latka matka dziecka gdy chciala dostac syna pod swa piecze zarabiala 1rok temu ponad 2200zl miesiecznieteraz raptownie przeszla na 1/8 etpu zarobek jej miesieczny wynosi obecnie 220zl aby dostac 500+wiadomo to sie nie wlicza do dochodu i podala mego meza o podwyzke alimentow 500zl babie za malo na alkoholnie nie rozumiem jak tym ludzia jest nie zal tylo by sali do ostaniej kropli krwi jak hienymoj maz jez chory i latka juz nie te rozumiem wszysko ale byc tak zachlanym ten przepis jest chory rozumiem placic nieletnim bylo kilka lat temu ze jezeli chciales sie uczyc wieczorowo musial byc zatrudniony to ojcie moze umierac z glodu i starszy wiek ale musi placic a taki dorosly jest jeszcze dzieckiem a na alkohol to jest dorosly chore to wszystko !!!
DODAŁ: matryca 13.08.2016r. DNIA 13 września 2016 O 23:59
Został wydany wyrok z klauzulą wykonalności na alimenty dla dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej- w imieniu dziecka wystepował dyrektor pcpr. Jak rozumiem prawni opiekunowie dziecka składają wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji. I co w dalej...jak ma się zachować pcpr? Czy wysyłać zapytania czy alimenty wpływają na konto rodziny zastępczej? Co jaki czas ? Kto to ma robić? Jeżeli asystent rodziny nie może sprawdzać( kontrolować)
DODAŁ: astra DNIA 26 lipca 2016 O 09:58
A co w sytuacji kiedy rodziną "zastępczą" stała się rodzina w linii prostej ( siostra )która sprawuje pieczę nad małoletnim synem siostry i Powiatowe Centrum Pomocy Rodziny wystąpiło o alimenty w stosunku do matki dziecka ( siostry-siostry ).Dodam,że cała rodzina zamieszkuje razem,a pozwana siostra ( matka dziecka ) jest osobą chorą umysłowo i niemówiącą,na rencie.Jak wobec tego w takiej sytuacji może taka osoba wywiązywać się z "obowiązku alimentacyjnego" skoro wszyscy razem mieszkają a"budżet domowy" praktycznie jest wspólny czyli renta pozwanej+pensja siostry będącej rodziną zastępczą.Czy taki pozew nie jest kuriozalny i ma szanse powodzenia-?
DODAŁ: prawne zawiłości DNIA 07 czerwca 2016 O 21:38

ZOBACZ PODOBNE

Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

24 maja 2016      TAGI:   
Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego...»

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej

05 kwietnia 2016      TAGI:         
Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej jest świadczeniem przysługującym...»

Co zrobić, aby otrzymać 500 zł na dziecko?

13 kwietnia 2016      TAGI:         
Postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego prowadzi organ właściwy ze względu...»

Dziecko w procedurze Niebieskiej Karty

25 maja 2016      TAGI:      
Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie...»

Odpłatność rodzica biologicznego za dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej

06 kwietnia 2016      TAGI:   
Nie jest tak, że gdy dziecko trafia do rodziny zastępczej, to rodzice biologiczni...»
JanetY59 » 29 marca 2017, 15:26

Im glad I finally signed up

Zgredek » 29 marca 2017, 15:21

Trzeba brać przykład

Oleśka » 29 marca 2017, 15:13

jaki wyliczyć dodatek

agawa » 29 marca 2017, 15:05

Sprawozdanie za marzec- pytanie zasadnicze!!