Czy osoba składająca wniosek o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej może mieć wgląd do akt sprawy?

Osoba, która złożyła wniosek do jednostki pomocy społecznej, ma prawo wglądu w akta postępowania. Głównym aktem prawnym, którym kieruje się pracownik w/w organu w toku postępowania, jest Ustawa o pomocy społecznej, a w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie stosuje przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Zapis art. 10 Kodeksu postępowania administracyjnego wskazuje jednoznacznie, że organy administracji publicznej mają obowiązek zapewnić czynny udział na każdym etapie postępowania, a przed podjęciem decyzji umożliwić wypowiedzenie się na temat zgromadzonych dowodów i przyjąć zgłoszone żądania. Odstąpienie od tej zasady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy zwlekanie z podjęciem decyzji mogłoby stworzyć niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego albo spowodować szkodę materialną.

W myśl art. 73 przywołanego Kodeksu wnioskodawca bądź osoba, której postępowanie dotyczy, oprócz wglądu do akt ma prawo do sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów – nawet po zakończeniu postępowania. Można żądać kopii akt sprawy lub wydania z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, jeżeli dokona się uzasadnienia ważnym powodem.

Odmowa przez organ wszystkich wyżej wymienionych czynności następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Komentarze (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

W jaki sposób przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego może przestać pełnić funkcję?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przede wszystkim osoba sama może zrezygnować z pełnienia funkcji przewodniczącego...»

Czy należy przekazywać kopię Niebieskiej Karty A do policji, jeśli podmiotem sporządzającym nie była policja?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Kopii Niebieskiej Karty cz. A nie przekazuje się. Informuje się policję stosownym...»

Czy świadczenie rodzicielskie przysługuje, jeśli wnioskodawca pobiera już świadczenie pielęgnacyjne na inne dziecko?

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  W takim przypadku świadczenie rodzicielskie nie przysługuje. Mówi otym...»

Czy odliczamy od dochodu w pomocy społecznej opłaconą składkę KRUS, nie będąca bieżącą składką KRUS?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Składkę nie będącą bieżąca składką należy odliczyć od dochodu. Przepis prawa...»