Porady      

Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje dla rodzica, który zrezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej?

Przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych mówią o tym, iż świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, rodzinie zastępczej spokrewnionej (dziadkowie albo rodzeństwo dziecka) lub też innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, tj.: dziadkowie, dzieci, rodzeństwo, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Podstawowym warunkiem otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego jest fakt niepodjęcia lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności (osoby powyżej 16 roku życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności) albo orzeczeniem o niepełnosprawności (dzieci do 16 roku życia), wobec których orzeczono też konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego codziennego współudziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Odpowiadając na powyższe pytanie, jeżeli spełnione są przesłanki, o których mowa powyżej, rodzicowi, który zrezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej, przysługuje również świadczenie pielęgnacyjne. Przyjmuje się, iż rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej to także rezygnacja z prowadzenia działalności gospodarczej.

Komentarze (0)

      4 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Komu przysługuje zasiłek rodzinny i dodatki do tego zasiłku?

Zasiłek rodzinny może zostać przyznany wraz z dodatkami, tj.: z tytułu urodzenia...»

Czy świadczenie rodzicielskie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego i świadczeń rodzinnych?

15 kwietnia 2016      TAGI:         
Zgodnie z treścią art. 3 ust. 24 lit. i Ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U.z2015r.poz....»

Czy można złożyć wniosek o przyznanie pomocy społecznej w imieniu innej osoby?

03 sierpnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy społecznej świadczenia z pomocy społecznej mogą...»

Czy osoba wykonująca prace społecznie użyteczne może otrzymać pomoc społeczną?

27 czerwca 2016      TAGI:      
Osoba, która wykonuje prace społecznie użyteczne, zachowuje status osoby bezrobotnej,...»

Pomoc społeczna dla rodzin wielodzietnych

16 września 2016      TAGI:         
Ustawa o pomocy społecznej nie ma w swoim katalogu pojęcia wielodzietności. Definicję...»