Porady         

Czy świadczenie rodzicielskie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego i świadczeń rodzinnych?

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 24 lit. i Ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.) dochodem uzyskanym jest uzyskanie świadczenia rodzicielskiego. Tym samym zostanie ono doliczone do dochodu rodziny.

Analogicznie stanowi art. 2  ust. 18 lit g Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2016r. poz. 169) – i w tym przypadku zatem świadczenie rodzicielskie zostanie doliczone do dochodu rodziny.

W przypadku świadczeń z pomocy społecznej ustawodawca nie stworzył definicji dochodu uzyskanego, jak ma to miejsce w w/w ustawach. Jednak świadczenie, o którym mowa, zostanie wliczone do dochodu rodziny zgodnie z treścią art. 8 ust. 3 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.).

Komentarze (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje dla rodzica, który zrezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej?

08 kwietnia 2016      TAGI:      
Przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych mówią o tym, iż świadczenie pielęgnacyjne...»

Odmowa przyznania świadczenia z pomocy społecznej

16 maja 2016      TAGI:   
W Ustawie o pomocy społecznej przewidziane są sytuacje, w których wydaje się decyzje...»

Zwrot kosztów stawiennictwa w Ośrodku Pomocy Społecznej

11 kwietnia 2016      TAGI:   
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016r....»

W jakich przypadkach świadczenie wychowawcze nie przysługuje?

14 kwietnia 2016      TAGI:      
Ustawodawca kreśląc Ustawę z dnia z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu...»

Formy pomocy dla usamodzielnionych wychowanków

24 maja 2016      TAGI:         
W dziale IV Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w art. 140 wymienione...»