Czy świadczenie wychowawcze mogą otrzymać osoby samotnie wychowujące dzieci, rodziny zastępcze, patchworkowe oraz wychowujące dzieci adoptowane?

Ustawodawca konstruując ustawę z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz. 195) – dalej jako p.p.w.d – stworzył definicję legalną osoby samotnie wychowującej dziecko. Za wskazana osobę należy rozumieć: pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 2 pkt 13 p.p.w.d). Ustawodawca nie pozbawił możliwości skorzystania w/w osoby ze świadczenia wychowawczego zarówno na pierwsze, jak i na każde kolejne dziecko. Uzyskanie w/w świadczenia na pierwsze dziecko uzależnione jest od dochodu na członka rodziny. Inaczej jest w przypadku umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, gdyż w takich wypadkach świadczenia wychowawcze nie przysługuje.

Od 1 kwietnia 2016 r. wchodzą w życie przepisy znowelizowanej Ustawy o wsparciu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zgodnie z treścią art. 80 ust. 1a. rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka na każde umieszczone dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia przysługuje dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego określonego w przepisach o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Również na wniosek dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego przysługuje on na każde umieszczone dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia w wysokości świadczenia wychowawczego (art. 115 ust 2a).

Ustawodawca nakreślił definicję legalną dziecka, przez które należy rozumieć: dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione oraz dziecko, w sprawie którego toczy się postępowanie o przysposobienie lub dziecko znajdujące się pod opieką prawną (art. 2 ust 5 p.p.w.d). Tym samym nie ograniczył on definicji jedynie „do własnych dzieci”. Nadto w skład rodziny wchodzą odpowiednio: małżonkowie, rodzice dzieci, opiekun faktyczny dziecka oraz zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dzieci, które ukończyły 25 rok życia, legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w Ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2016 r. poz. 162). Natomiast w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obojga rodziców (art. 2 pkt 16 p.p.w.d).

Wskazana konstrukcja przepisów prawa pozwala na ubieganie się o świadczenie wychowawcze również rodzinom patchworkowym.

Komentarze (1)

      4 + 4 = ?    
witam! jakie dokumenty musi złożyć osoba podająca się za samotna matkę? W przypadku pierwszego dziecka panna żyjąca w związku nieformalnym, która nie chce wykazać dochodów partnera teoretycznie może stwierdzić że jest samotna aby zakwalifikować się na świadczenie. Nie ma zasądzonych alimentów (bo faktycznie zyją razem ale nic nam do tego) więc jak to zweryfikować? do tego twierdzi że dobrowolnie też nie płaci i go nie podaje o alimenty. Wtedy tylko dochód jej z pracy i jest ok? a tatus może wtedy pobierać świadczenie nawet za granicą...nie ma go w członkach rodziny, nie ma alimentów...nie ma śladu??? tak to działa? proszę o odpowiedź
DODAŁ: lulu DNIA 13 kwietnia 2016 O 17:32

ZOBACZ PODOBNE

Czy osoba, która nienależnie pobrała świadczenia z pomocy społecznej, może zostać zwolniona z ich zwrotu?

03 sierpnia 2016      TAGI:      
Kiedy świadczeniobiorca pomocy społecznej nienależnie pobierze świadczenie, otrzymuje...»

Miesięczne świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej

05 kwietnia 2016      TAGI:      
Rodzina zastępcza na każde umieszczone dziecko otrzymuje miesięczne świadczenie...»

Czy osoba wykonująca prace społecznie użyteczne może otrzymać pomoc społeczną?

27 czerwca 2016      TAGI:      
Osoba, która wykonuje prace społecznie użyteczne, zachowuje status osoby bezrobotnej,...»

Czy rodzina zastępcza może strać się o Kartę Dużej Rodziny?

05 kwietnia 2016      TAGI:      
Tak, rodzina zastępcza jak najbardziej może starać się o wydanie Karty Dużej Rodziny...»

Co zrobić, aby otrzymać 500 zł na dziecko?

13 kwietnia 2016      TAGI:         
Postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego prowadzi organ właściwy ze względu...»
iwona12 » 26 kwietnia 2017, 23:59

500+ a utrata dochodu

Czyscioszka » 26 kwietnia 2017, 21:38

Pytanie z innej beczki- Wynagrodzenie za pracę 500+

cytrusek » 26 kwietnia 2017, 19:54

Wznowienie post. administracyjnego - pytanie

mimi87 » 26 kwietnia 2017, 16:59

Pismo z policji

joanna33 » 26 kwietnia 2017, 16:21

500 plus a utrata dochodu na pierwsze dziecko