Jak odwołać się od decyzji administracyjnej Ośrodka Pomocy Społecznej?

Odwołanie od decyzji administracyjnej regulują przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. Z 2016r. Poz. 23), dalej cyt. jako k.p.a.

Decyzja administracyjna powinna zawierać między innymi pouczenie (art. 107 § 1 k.p.a), tj. czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie. Jest to środek zaskarżenia, który służy stronie decyzji administracyjnej – adresatowi decyzji administracyjnej. Strona może skorzystać z możliwości wniesienia odwołania tylko do jednej instancji (art. 127 § 1 k.p.a.). W przypadku decyzji dotyczących pomocy społecznej organem odwoławczym jest samorządowe kolegium odwoławcze.

Odwołanie to podanie strony, dlatego też powinno zawierać takie elementy jak (art. 63 § 2 k.p.a.): wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adresu i żądania. Powinno ono być podpisane przez wnoszącego. Podanie to nie musi być zatytułowane jako „odwołanie”, ponieważ Ośrodek Pomocy Społecznej, kierując się treścią pisma, oceni, czy jest ono odwołaniem. Nie wymaga ono szczegółowego uzasadnienia, z jego treści musi tylko wynikać, że osoba jest niezadowolona z rozstrzygnięcia (art. 128 k.p.a). Samo odwołanie można złożyć zarówno od decyzji odmawiającej określonej formy pomocy, jak i od decyzji ją przyznającej. Uprawniony może złożyć odwołanie w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji (art. 129 § 2 k.p.a). W sprawach świadczeń z pomocy społecznej przedmiotowe odwołanie może również złożyć inna osoba za zgodą osoby ubiegającej się o świadczenie (art. 106 § 6 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej). Przy obliczaniu terminu na wniesienie odwołanie nie uwzględnia się dnia doręczenia decyzji stronie, lecz dzień następny.

Odwołanie wnosi się do organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję (art. 129 § 1 k.p.a.). W przypadku decyzji z pomocy społecznej oznacza to, że odwołanie powinno wpłynąć do Ośrodka Pomocy Społecznej, który przekaże je wraz z aktami sprawy w ciągu 7 dni do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, jeżeli sama na jego skutek nie wyda nowej decyzji uchylającej lub zmieniającej zaskarżoną decyzję (art. 133 k.p.a.).

Komentarze (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Rezygnacja ze wsparcia asystenta rodziny złożona przez rodzinę – czy Ośrodek Pomocy jest wówczas zobowiązany powiadomić sąd rodzinny?

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  Wszystko zależy od okoliczności, w wyniku których rodzina podjęła wcześniej...»

Jakie usługi zapewnia rodzinny dom pomocy?

29 sierpnia 2016      TAGI:      
Rodzinny dom pomocy świadczy usługi bytowe i opiekuńcze. Szczegółowy wykaz tych...»

Czym różni się ogólnopolska Karta Dużej Rodziny od tej lokalnej?

05 kwietnia 2016      TAGI:   
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek na terenie całego kraju, natomiast...»

Czy odliczamy od dochodu w pomocy społecznej opłaconą składkę KRUS, nie będąca bieżącą składką KRUS?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Składkę nie będącą bieżąca składką należy odliczyć od dochodu. Przepis prawa...»