Porady         

Kiedy nie przysługuje świadczenie rodzicielskie?

Zgodnie z treścią art. 17c ust. 9 Ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli:
1) co najmniej jeden z rodziców dziecka lub osoba, o której mowa w art. 17c ust. 1 pkt 2 lub 3 w/w ustawy, otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego;
2) dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej – w przypadku osób, o których mowa w art. 17c ust. 1 pkt 1 i 4 w/w ustawy;
3) jeden z rodziców dziecka lub osoba, o której mowa w art. 17c ust. 1 pkt 2 lub 3 w/w ustawy, nie sprawują lub zaprzestali sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki;
4) w związku z wychowywaniem tego samego dziecka lub w związku z opieką nad tym samym dzieckiem jest już ustalone prawo do świadczenia rodzicielskiego, dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10 w/w ustawy, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;
5) osobom, o których mowa w art. 17c ust. 1 w/w ustawy, przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia rodzicielskiego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Tym samym w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w w/przywołanym przepisie prawa materialnego, organ wyda decyzję o odmowie przyznania wnioskowanego świadczenia rodzicielskiego. Od wskazanej decyzji wnioskodawcy będzie przysługiwała możliwość wniesienia odwołania w terminie 14 dni od dnia podjęcia decyzji. Decyzja organu drugiej instancji jest ostateczna, jednak strona może na wskazane rozstrzygnięcie wnieść skargę do sądu administracyjnego za pośrednictwem organu II instancji.

Komentarze (0)

      3 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

W jakich przypadkach świadczenie wychowawcze nie przysługuje?

14 kwietnia 2016      TAGI:      
Ustawodawca kreśląc Ustawę z dnia z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu...»

Kiedy świadczenia z pomocy społecznej są nienależnie pobrane?

11 kwietnia 2016      TAGI:      
Ustawodawca w Ustawie z dnia 12 marca 2003 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Z 2015 poz....»

Nienależnie pobrane świadczenie wychowawcze

13 kwietnia 2016      TAGI:      
Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (dalej cyt. jako p.p.w.d.) przewiduje przypadki,...»

Czego nie wlicza się przy ustalaniu prawa do dodatku mieszkaniowego?

13 czerwca 2016      TAGI:   
Zgodnie z Ustawą o dodatkach mieszkaniowych przy ustalaniu prawa do dodatku mieszkaniowego...»
jkl » 22 stycznia 2017, 00:14

Opiekun prawny a dziecko w placówce op.-wych.

tito » 21 stycznia 2017, 20:13

Odpowiedź prof. Cenckiewicza

dzibar » 21 stycznia 2017, 17:15

Partia Zieloni