Porady      

Kiedy przysługuje zasiłek stały?

Zasiłek stały przysługuje osobie samotnej lub pozostającej w rodzinie z uwagi na całkowitą niezdolność do pracy z powodu wieku (osoba w wieku emerytalnym, nie pobierająca emerytury ani renty) lub z powodu niepełnosprawności (osoba posiadająca orzeczenie z ZUS-u o całkowitej niezdolności do pracy lub też o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo I lub II grupę inwalidzką).

Przy przyznawaniu zasiłku stałego brany jest pod uwagę dochód osoby ubiegającej się o przyznanie tego zasiłku, jak również dochód na osobę w rodzinie. W przypadku osoby samotnej warunkiem przyznania zasiłku stałego jest osiąganie przez nią dochodu niższego od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej (obecnie – 2016 – wysokość kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej wynosi 634 zł netto). Natomiast w przypadku osób pozostających w rodzinie zasiłek stały przysługuje, jeżeli dochód tej osoby, jak również dochód na osobę w rodzinie, jest niższy od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (obecnie – 2016 – kryterium dochodowe na osobę w rodzinie wynosi 514 zł netto).

Komentarze (6)

      1 + 2 = ?    
czy osobie która posiada orzeczenie o stopniu umiarkowanym z adnotacją "praca w warunkach chronionych" przysługuje zasiłek stały? chyba nie
DODAŁ: aa DNIA 14 sierpnia 2017 O 08:57
Mam pytanie, czy osoba samotna, która otrzymała emeryturę w wysokości 315 zł miesięcznie może pobierać zasiłek stały ze względu na wiek ( ma 67 lat)
DODAŁ: misia DNIA 09 sierpnia 2017 O 09:01
Mam znajomą która ma 63 lata.Nie ma wyrobionych lat do emerytury.Od 18 lat ma II grupę niepełnosprawności.W tej chwili stara się o zasiłek stały z MOPS.Pytam się co robiła do wieku 45 lat.(oczywiście pracowała,handlując w domu wódką)Uważam ,że od ludzi w tym wieku powinno się wymagać przynajmniej 5 lat przepracowanych,udokumentowanych.Nie piszę tego z zazdrości,bo jestem na ciężko wypracowanej emeryturze i szlag mnie trafia,gdy ktoś za to ,ze nie pracował dostaje i się śmieje z tych co pracowali.
DODAŁ: kira DNIA 31 lipca 2017 O 13:07
W ogóle po wini zlikwidować kryterium dochodowe z zasiłku stałego i to ma być państwo opiekuńcze 500plus nie bierze się kryterium dochodowe
DODAŁ: gość DNIA 15 kwietnia 2017 O 20:09
Witam. Mam pytanie odnośnie renty socjalnej i zasiłku stałego. O co jest łatwiej się ubiegać bo w teorii i jedno i drugie wygląda prosto i zrozumiale, jednak w życiu juz takie łatwe nie jest. Proszę o podpowiedź, z góry dziękuję.
DODAŁ: Laik DNIA 21 marca 2017 O 10:40
A gdzie mowa co odliczacie z tego zasiłku stałego juz nie mówie ze dodatek mieszkaniowy ale zeby pielęgnacyjne 153 zł odliczac to juz jest naprawde swiństwo.Robicie ludzi za wariatów
DODAŁ: niepełnosprawny DNIA 29 kwietnia 2016 O 11:49

ZOBACZ PODOBNE

Jak często należy monitorować sytuację rodzin pobierających zasiłek stały?

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  Kwestie tę reguluje art. 107 ust. 4 Ustawy o pomocy społecznej, który wskazuje,...»

Decyzja przyznająca zasiłek stały – czy należy w niej wspominać o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Tak, jeśli osoba pobierająca zasiłek stały będzie również ubezpieczona, to wpostanowieniu...»

Kiedy powinna zostać wypełniona i podpisana weryfikacja planu pomocy w Niebieskiej Karcie C?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Na grupie roboczej. Niebieską Kartę C podpisuje się z ofiarą przemocy. Zatem...»

Co uznaje się za dochód, kiedy składa się wniosek o dodatek mieszkaniowy?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  Art. 3 pkt. 3 Ustawy o dodatkach mieszkaniowych z dnia 21 czerwca 2001 r.określa,...»

Czy przyznaje się zasiłek okresowy dla zasiłkobiorcy stałego?

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  Tak, zasiłek taki przyznaje się. Zasiłek stały przyznaje się na podstawie...»