Porady         

Kiedy zasiłek rodzinny nie przysługuje?

W przepisach zostały określone przypadki, w których zasiłek rodzinny nie przysługuje. Dzieje się tak wówczas, kiedy dziecko lub osoba ucząca się (osoba powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia) pozostają w związku małżeńskim lub też są uprawnieni do zasiłku rodzinnego na własne dziecko. Ponadto zasiłek rodzinny nie przysługuje, gdy dziecko jest umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej, a także gdy osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Zasiłek rodzinny nie przysługuje również osobie samotnie wychowującej dziecko, gdy nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, poza przypadkami, kiedy rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany, powództwo o ustalenie alimentów od drugiego z rodziców zostało oddalone, a także w sytuacji, kiedy sąd zobowiązał tylko i wyłącznie jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka.

Poza wymienionymi powyżej przypadkami zasiłek rodzinny nie przysługuje również w sytuacji, gdy członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, np. tzw. Kindergeld.

Komentarze (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Co uznaje się za dochód, kiedy składa się wniosek o dodatek energetyczny?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  Najprościej rzecz ujmując, to te same składniki dochodu, które wlicza...»

Czego nie wlicza się przy ustalaniu prawa do dodatku mieszkaniowego?

13 czerwca 2016      TAGI:   
Zgodnie z Ustawą o dodatkach mieszkaniowych przy ustalaniu prawa do dodatku mieszkaniowego...»

Komu przysługuje świadczenie rodzicielskie?

14 kwietnia 2016      TAGI:         
Zgodnie z treścią art. 17c ust. 1 w związku z ust 2. Ustawy o świadczeniach rodzinnych...»

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

10 czerwca 2016      TAGI:   
Dodatek mieszkaniowy to forma wsparcia w dokonywaniu opłaty za czynszu. Zgodnie z Ustawą...»

Czy odliczamy od dochodu w pomocy społecznej opłaconą składkę KRUS, nie będąca bieżącą składką KRUS?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Składkę nie będącą bieżąca składką należy odliczyć od dochodu. Przepis prawa...»