Porady   

Zwrot kosztów stawiennictwa w Ośrodku Pomocy Społecznej

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016r. Poz. 23), dalej cyt. jako k.p.a., przewiduje zwrot kosztów stawiennictwa w organie.

Osoba, która stawiła się na wezwanie, może żądać przyznania  kosztów podróży i innych należności ustalonych zgodnie z przepisami zawartymi w dziale 2 tytułu III Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Strona może żądać także zwrotu kosztów osobistego stawiennictwa, jeżeli postępowanie zostało wszczęte z urzędu przez Ośrodek Pomocy Społecznej (bez wniosku strony) lub w przypadku, gdy bez swojej winy została błędnie wezwana do stawienia się (art. 56 § 1 k.p.a.). Nie można przyznać tych należności osobie, która stawiła się celem udziału w czynności postępowania, jeżeli nie była wezwana.

Osoba wezwana powinna zgłosić żądanie zwrotu kosztów pracownikowi, przed którym toczy się postępowanie, czyli przed tym, który ją wezwał do wstawiennictwa. Czas na zgłoszenie tego żądania trwa do momentu wydania decyzji administracyjnej (art. 56 § 2 k.p.a.).

Żądanie złożone po dacie wydania decyzji jest bezskuteczne, a roszczenie o zwrot kosztów wygasa.

Komentarze (0)

      1 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Zarządzanie ryzykiem w jednostkach pomocy społecznej

23 maja 2016      TAGI:   
Zarządzanie ryzykiem przyczynia się do zwiększenia prawdopodobieństwa zrealizowania...»

Czy świadczenie rodzicielskie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego i świadczeń rodzinnych?

15 kwietnia 2016      TAGI:         
Zgodnie z treścią art. 3 ust. 24 lit. i Ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U.z2015r.poz....»

Zwrot nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego

14 kwietnia 2016      TAGI:         
Organ właściwy w przypadku nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych wydaje...»

Przesłanki udzielenia pomocy pieniężnej na podstawie Ustawy o pomocy społecznej

12 kwietnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy z dnia z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz....»

Warunki udzielania pomocy usamodzielnionym wychowankom

02 czerwca 2016      TAGI:   
Istnieje kilka warunków, które musi spełnić usamodzielniony wychowanek w przypadku...»
jkl » 22 stycznia 2017, 00:14

Opiekun prawny a dziecko w placówce op.-wych.

tito » 21 stycznia 2017, 20:13

Odpowiedź prof. Cenckiewicza

dzibar » 21 stycznia 2017, 17:15

Partia Zieloni