Kto może być skierowany do Domu Pomocy Społecznej?

Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej do Domu Pomocy Społecznej może być skierowana osoba chora lub niepełnosprawna, której stan jest tak dotkliwy, że nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i wymaga całodobowej opieki innych osób.

Przed wydaniem skierowania do Domu Pomocy Społecznej pracownik socjalny ustala, czy takiej osobie można pomóc, przyznając świadczenie niepieniężne w formie usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze to pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, np. pomoc w utrzymaniu higieny, robienie zakupów, przyrządzanie posiłków, przedłużanie i realizacja recept, towarzyszenie podczas spacerów, dbanie o czystość w gospodarstwie domowym itp.

Jeżeli osobie ubiegającej się o pomoc w formie skierowania do Domu Pomocy Społecznej można faktycznie pomóc poprzez codzienne wykonywanie usług opiekuńczych, skierowanie do w/w Domu nie jest zasadne. Wątpliwe jest także kierowanie osoby do Domu Pomocy Społecznej, jeżeli ta ma swój zasób w formie członków rodziny, którzy są w stanie udzielić niezbędnej i codziennej pomocy tej osobie; chyba że posiadane przez osobę schorzenie uniemożliwia rodzinie sprawowanie tejże opieki.

Komentarze (0)

      1 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Kontrola zarządcza w jednostkach pomocy społecznej

23 maja 2016      TAGI:   
Kontrola zarządcza powstała w celu podejmowania działań zmierzających do osiągnięcia...»

Umieszczenie w domu pomocy społecznej bez zgody Klienta

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  Ustawa o pomocy społecznej wskazuje, iż osobie wymagającej całodobowej...»

W jaki sposób przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego może przestać pełnić funkcję?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przede wszystkim osoba sama może zrezygnować z pełnienia funkcji przewodniczącego...»

Jakie korzyści niesie uczestnictwo w Klubie Integracji Społecznej?

18 lipca 2016      TAGI:         
Klub Integracji Społecznej niesie pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym....»

Kto może być opiekunem usamodzielnienia?

27 maja 2016      TAGI:   
W art. 145 Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pomocy społecznej wymienione zostały...»