Porady   

Odpłatność za Dom Pomocy Społecznej

Każdy Dom Pomocy Społecznej ma swój określony średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca. Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej wnosi miesięczną opłatę za pobyt w Domu w wysokości 70% swojego dochodu. Jeżeli kwota 70% dochodu mieszkańca pokrywa pełny koszt utrzymania, to inne osoby, instytucje nie ponoszą poza tym żadnych kosztów. Jeżeli natomiast 70% dochodu mieszkańca jest niewystarczające, aby pokryć pełną kwotę utrzymania w Domu, następnymi w kolejności osobami zobowiązanymi do wnoszenia opłat są członkowie rodziny: małżonek, zstępni (dzieci), wstępni (rodzice).

Obowiązek wnoszenia przez nich opłat występuje wtedy, gdy ich dochody przekraczają określone w Ustawie o pomocy społecznej progi dochodowe: w przypadku osoby samotnie gospodarującej – gdy dochód przekracza 1902 zł, a w przypadku rodziny – jeśli dochód na jednego członka rodziny przekracza 1542 zł. W takim wypadku dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej podpisuje z członkami rodziny umowę na regularne dokonywanie opłat za pobyt umieszczonego w domu pomocy społecznej członka rodziny. Poza w/w osobami zadeklarować chęć dokonywania opłat mogą tez inne osoby.

Na trzeciej pozycji do wnoszenia opłat zobowiązana jest gmina. To opłata w wysokości różnicy pomiędzy średnim miesięcznym kosztem utrzymania mieszkańca w danym domu a opłatami dokonywanymi przez samego mieszkańca i członków rodziny.

Komentarze (0)

      2 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Warunki udzielania pomocy usamodzielnionym wychowankom

02 czerwca 2016      TAGI:   
Istnieje kilka warunków, które musi spełnić usamodzielniony wychowanek w przypadku...»

Zdarzenie losowe, klęska żywiołowa lub ekologiczna według przepisów pomocy społecznej

03 sierpnia 2016      TAGI:         
Przepisy Ustawy o pomocy społecznej nie regulują pojęć zdarzenia losowego, klęski...»

Czym jest wznowienie postępowania w pomocy społecznej?

Wznowienie postępowania jest powrotem w danej sprawie do momentu, kiedy sprawa ta została...»

Odpłatność rodzica biologicznego za dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej

06 kwietnia 2016      TAGI:   
Nie jest tak, że gdy dziecko trafia do rodziny zastępczej, to rodzice biologiczni...»

Wspólne i oddzielne gospodarstwo domowe w pomocy społecznej

Z wnioskiem o udzielenie pomocy społecznej może zgłosić się zarówno osoba mieszkająca...»
anna_ » 27 marca 2017, 19:05

Moduł II dwa kierunki studiów

root » 27 marca 2017, 18:18

pracownik młodociany

sunshine » 27 marca 2017, 16:46

czy dajemy art. 108

Mikusek » 27 marca 2017, 15:36

szo a zwol lek