Porady      

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka – informacje

Zgodnie z Ustawą o świadczeniach rodzinnych, gdy urodzi się dziecko, można się zwrócić z wnioskiem do Ośrodka Pomocy Społecznej o wypłatę jednorazowej zapomogi, tzw. „becikowego”. Wniosek należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od urodzenia się dziecka.

W przypadku dziecka objętego opieką prawną, faktyczną i dziecka przysposobionego wniosek należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od objęcia dziecka opieką, jednak nie później niż do ukończenia przez niego 18 roku życia. Zapomogę może otrzymać matka lub ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1922 zł.

Warunkiem uzyskania zapomogi jest wymóg regularnego zgłaszania się kobiety w ciąży do lekarza – pierwsza wizyta lekarska powinna nastąpić przed 10 tygodniem ciąży. Do wniosku o zapomogę dołącza się zaświadczenie lekarskie (bądź położnej) potwierdzające fakt, że kobieta będąc w ciąży pozostawała pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży.

Komentarze (0)

      4 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czym różni się ogólnopolska Karta Dużej Rodziny od tej lokalnej?

05 kwietnia 2016      TAGI:   
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek na terenie całego kraju, natomiast...»

Czy rodzina zastępcza może strać się o Kartę Dużej Rodziny?

05 kwietnia 2016      TAGI:      
Tak, rodzina zastępcza jak najbardziej może starać się o wydanie Karty Dużej Rodziny...»

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

07 kwietnia 2016      TAGI:         
W związku z rozpoczęciem roku szkolnego rodzic (matka lub ojciec), opiekun prawny...»

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego

05 kwietnia 2016      TAGI:         
Jeżeli w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością (do 16 roku życia – posiada...»

Czy świadczenie rodzicielskie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego i świadczeń rodzinnych?

15 kwietnia 2016      TAGI:         
Zgodnie z treścią art. 3 ust. 24 lit. i Ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U.z2015r.poz....»