Czy za usługi opiekuńcze trzeba płacić?

Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej Rada gminy określa, poprzez podjęcie uchwały, szczegółowe warunki przyznawania pomocy w formie usług opiekuńczych i dokonywania odpłatności za świadczenie.

Zwykle odpłatność za pomoc przyznaną w formie usług opiekuńczych jest uzależniona od wysokości dochodu świadczeniobiorcy.

Miejscowe władze mogą przyjąć różne rozwiązania w dokonywaniu ustaleń wysokości odpłatności świadczeniobiorcy za usługi. Wprowadzone mogą zostać przedziały dochodowe wraz ze wskazaniem konkretnej wysokości płatności, na przykład osoby posiadające dochód niższy niż kryterium dochodowe z Ustawy o pomocy społecznej mogą w ogóle nie posiadać obowiązku odpłatności. Inny przykład – znalezienie się w przedziale dochodowym wynoszącym od 850 zł do 1000 zł może stanowić asumpt do odpłatności w kwocie 2,45 zł za jedną godzinę usługi.

Innym rozwiązaniem jest ustalenie odpłatności procentowej od posiadanego dochodu, na przykład osoba samotnie gospodarująca może mieć obowiązek dokonywania odpłatności w wysokości 0,20% kwoty własnego dochodu, a osoba w rodzinie może mieć obowiązek dokonywania płatności w wysokości 0,30% kwoty własnego dochodu.

W pomocy społecznej zdarza się, że niezamieszkujący wspólnie członek rodziny dokonuje odpłatności za świadczone usługi opiekuńcze u członka rodziny – krewny może zainicjować własną odpłatność lub zrobić to po przeprowadzeniu rozmów z pracownikiem socjalnym.

Komentarze (0)

      4 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czy świadczenie rodzicielskie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego i świadczeń rodzinnych?

15 kwietnia 2016      TAGI:         
Zgodnie z treścią art. 3 ust. 24 lit. i Ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U.z2015r.poz....»

Czy OPS może rozpocząć działania na rzecz osoby bez jej zgody?

03 sierpnia 2016      TAGI:         
Jednostka organizacyjna może rozpocząć działania na rzecz konkretnej osoby, jednak...»

Czy OPS ma obowiązek zorganizować pogrzeb zmarłemu świadczeniobiorcy?

04 sierpnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy społecznej gmina ma obowiązek sprawienia pogrzebu...»

Czy program 500 + obejmuje dzieci przebywające w rodzinach zastępczych?

05 kwietnia 2016      TAGI:         
Program 500 + obejmuje również dzieci przebywające w rodzinach zastępczych. Od 1kwietnia...»

Jak uzyskać zwolnienie z odpłatności za usługi opiekuńcze?

06 lipca 2016      TAGI:      
W myśl Ustawy o pomocy społecznej Rada Gminy wprowadza własne regulacje w kwestii...»
huanita » 20 stycznia 2017, 14:45

pomocy zmiana składu rodziny jak poprawnie to robić

zakręona » 20 stycznia 2017, 14:37

macierzyński z krus

Mary3 » 20 stycznia 2017, 14:25

duplikat karty dużej rodziny a VAT?

pcpr1212 » 20 stycznia 2017, 13:59

BIG - przekazanie informacji