Czy można złożyć wniosek o przyznanie pomocy społecznej w imieniu innej osoby?

Zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy społecznej świadczenia z pomocy społecznej mogą zostać udzielone nie tylko na wniosek osoby zainteresowanej czy jej przedstawiciela ustawowego. Prośbę taką do organu mogą wysunąć także inne osoby, jednak kolejnym krokiem musi być uzyskanie przez organ zgody osoby, której podanie dotyczy.

Otrzymując pismo w sprawie określonej rodziny, pracownik socjalny może udać się do jej miejsca zamieszkania  i zapytać o zgodę na podjęcie względem niej działań.

Przykładem takiej sytuacji może być osoba w podeszłym wieku, mieszkająca samotnie, nie otrzymująca w codziennym życiu wsparcia ze strony rodziny. Na prośbę sąsiada pracownik socjalny udaje się do tejże osoby i po uzyskaniu jej zgody na wszczęcie postępowania, można podjąć działania na przykład w celu przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych.

Każda wiadomość od osoby ze środowiska lokalnego dotycząca konieczności zainteresowania się sytuacją osoby lub rodziny powinna zostać odnotowana w aktach, na przykład w formie protokołu, po czym należy nawiązać rozmowę z tą osobą lub rodziną.

O podjęcie działań w stosunku do osoby lub rodziny może do Ośrodka Pomocy Społecznej zwrócić się także inna instytucja, na przykład szkoła, prosząc o zainteresowanie się sytuacją rodziny ich ucznia.

Postępowanie wygląda tak samo jak w wyżej wymienionym przypadku. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy sąd przesyła do Ośrodka Pomocy Społecznej postanowienie o konieczności przydzielenia określonej rodzinie asystenta rodziny.

Ośrodek Pomocy Społecznej może nie wiedzieć, że w pewnym środowisku występują osoby wymagające pomocy. Osoba wymagająca wparcia z jakiś przyczyn nie zgłasza się po pomoc, do organu nie docierają informacje na temat osoby wymagającej udzielenia wsparcia. Pracownik socjalny nie zawsze może dotrzeć tam, gdzie pomoc jest niezbędna, dlatego też bardzo cenne są sygnały o środowiskach, gdzie należałoby udzielić wsparcia społecznego.

Komentarze (0)

      2 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Formy pomocy dla usamodzielnionych wychowanków

24 maja 2016      TAGI:         
W dziale IV Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w art. 140 wymienione...»

Dochód jednorazowy a świadczenia z pomocy społecznej

13 czerwca 2016      TAGI:      
W Ustawie o pomocy społecznej przewidziane są sytuacje uzyskania dochodu jednorazowego...»

Czy program 500 + obejmuje dzieci przebywające w rodzinach zastępczych?

05 kwietnia 2016      TAGI:         
Program 500 + obejmuje również dzieci przebywające w rodzinach zastępczych. Od 1kwietnia...»

Kto może być skierowany do Domu Pomocy Społecznej?

25 maja 2016      TAGI:         
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej do Domu Pomocy Społecznej może być skierowana...»

Kiedy powstaje niezdolność do pracy według przepisów Ustawy o pomocy społecznej?

06 września 2016      TAGI:         
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej całkowicie niezdolny do pracy jest m.in. ten,...»
magda33 » 23 marca 2017, 15:47

ARESZT

MilenaW1234 » 23 marca 2017, 15:41

wnioskodawczyni wyszła za mąż

anna xxx » 23 marca 2017, 15:34

VAT