Czy OPS ma obowiązek zorganizować pogrzeb zmarłemu świadczeniobiorcy?

Zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy społecznej gmina ma obowiązek sprawienia pogrzebu osobie zmarłej.

Sprawienie pogrzebu jest jednym ze świadczeń niepieniężnych przyznawanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Organ zorganizuje pogrzeb, gdy osoba zmarła nie posiadała rodziny lub członkowie rodziny z jakiś przyczyn odmawiają podjęcia działań zmierzających do pochówku.

Organizacja pogrzebu odbywa się na zasadach określonych przez gminę – lokalne władze mogą w tym celu podjąć uchwałę, w której określą szczegółowo zasady postępowania i finansowania.

Pogrzeb powinien odbyć się zgodnie z wyznaniem zmarłego.

Ośrodek Pomocy Społecznej zamawia wykonanie usługi u określonej firmie pogrzebowej (przygotowanie zwłok do pochówku, przechowywanie zwłok w chłodni, zapewnienie trumny, przewóz zwłok karawanem), nawiązuje współpracę z księdzem, jednostką przygotowującą miejsce na cmentarzu.

Jeżeli po zmarłej osobie, której gmina zorganizowała pogrzeb, przysługuje zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wówczas organ zwraca się do tejże jednostki z wnioskiem o pokrycie poniesionych kosztów. Do wniosku należy załączyć wszelkie faktury potwierdzające poniesione wydatki w związku z organizacją pogrzebu.

Jeżeli po zmarłej osobie nie przysługuje zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Ośrodek Pomocy Społecznej może domagać się zwrotu poniesionych kosztów z masy spadkowej.

Komentarze (0)

      1 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Zwrot zasiłku okresowego, stałego przez ZUS po przyznaniu renty, emerytury świadczeniobiorcy

19 września 2016      TAGI:         
Wnioskodawca oczekując na rozstrzygnięcie wniosku przez organ rentowy w sprawie emerytury...»

Kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny?

31 maja 2016      TAGI:   
Art. 103 Ustawy o pomocy społecznej mówi o obowiązku alimentacyjnym, który zostanie...»

Czy i kiedy OPS może stwierdzić wygaśnięcie decyzji wydanej w sprawie świadczenia z pomocy społecznej?

04 sierpnia 2016      TAGI:   
Według Kodeksu postępowania administracyjnego wygaśnięcie decyzji następuje, kiedy...»

Czy za usługi opiekuńcze trzeba płacić?

06 lipca 2016      TAGI:      
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej Rada gminy określa, poprzez podjęcie uchwały,...»

Czy osoba, która nienależnie pobrała świadczenia z pomocy społecznej, może zostać zwolniona z ich zwrotu?

03 sierpnia 2016      TAGI:      
Kiedy świadczeniobiorca pomocy społecznej nienależnie pobierze świadczenie, otrzymuje...»
Mira1 » 06 grudnia 2016, 23:59

art.5 ust 4b

Adaaa » 06 grudnia 2016, 23:25

świadczenie rodzicielskie

Ania80 » 06 grudnia 2016, 22:50

Progman rozrachunki

Kiki » 06 grudnia 2016, 22:40

Dochód do celowego