Porady         

Problem sieroctwa społecznego w pomocy społecznej

Sieroctwo to nieposiadanie rodziców lub jednego z nich (półsieroctwo), nieposiadanie żadnych opiekunów.

Sieroctwo może być biologiczne – w przypadku śmierci rodziców oraz społeczne – posiadanie rodziców biologicznych, którym odebrano władzę rodzicielską

Sierotą społeczną może być także dziecko, które jest wychowywane przez rodziców biologicznych, lecz rodzice ci zaniedbują dziecko. To także dziecko porzucone przez rodziców, wychowywane faktycznie przez inne osoby niż rodzice.

W przypadku sieroctwa biologicznego – sytuacji, co oczywiste, nie da się zmienić. Natomiast sytuacja sieroctwa społecznego może być odwracalna.

Rodzice biologiczni pozbawieni władzy rodzicielskiej lub zaniedbujący swoje dziecko mogą otrzymać pomoc w formie wsparcia asystenta rodziny, którego praca będzie polegała na stworzeniu w rodzinie warunków umożliwiających odzyskanie praw rodzicielskich, nauczeniu rodziców sprawowania należytej opieki i wychowywania oraz na wyposażeniu ich w umiejętność podtrzymywania wyuczonej pozytywnej sytuacji w rodzinie.

Pomocą społeczną udzielaną z powodu sieroctwa jest umieszczenie w placówce opiekuńczo-wychowawczej, rodzinie zastępczej.

Komentarze (0)

      4 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Jakie są jednostki organizacyjne pomocy społecznej?

24 maja 2016      TAGI:   
Na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej można znaleźć informacje...»

Zarządzanie ryzykiem w jednostkach pomocy społecznej

23 maja 2016      TAGI:   
Zarządzanie ryzykiem przyczynia się do zwiększenia prawdopodobieństwa zrealizowania...»

Zadania własne gminy w zakresie pomocy społecznej

02 czerwca 2016      TAGI:         
W Ustawie o pomocy społecznej w art. 17 ust. 2 wymienia się zadania własne gminy....»

Gdzie zgłosić problem przemocy w rodzinie?

05 kwietnia 2016      TAGI:      
Problem przemocy w rodzinie najczęściej zgłaszany jest na policji (osoba doznająca...»

Ubezpieczenie zdrowotne w pomocy społecznej

04 sierpnia 2016      TAGI:      
Pomoc w formie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym wnioskodawca może otrzymać, jeżeli...»
jkl » 22 stycznia 2017, 00:14

Opiekun prawny a dziecko w placówce op.-wych.

tito » 21 stycznia 2017, 20:13

Odpowiedź prof. Cenckiewicza

dzibar » 21 stycznia 2017, 17:15

Partia Zieloni