Kto może kierować jednostką organizacyjną pomocy społecznej?

Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej osoby, które kierują jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, muszą posiadać przynajmniej 3-letni staż pracy w pomocy społecznej. Kolejnym warunkiem jest ukończenie specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej blok tematyczny powyższej specjalizacji zawiera następującą problematykę:

– współczesny rozwój polityki społecznej w odniesieniu do rozwoju globalnego, europejskiego i lokalnego,
– kwestie związane z organizacją i zarządzaniem w sektorze pomocy społecznej, w tym menedżerstwo w pomocy społecznej – umiejętność przywództwa, organizacji pracy swojej i innych ludzi, planowanie, rozwiązywanie problemów, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie międzyorganizacyjne,
– umiejętności superwizyjne,
– zarządzanie finansami jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
– elementy etyki,
– zadania jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
– ewaluacja działań,
– zagadnienia prawne – prawo administracyjne, prawo pracy, prawo zamówień publicznych, prawo rodzinne, ochrona danych osobowych,
– publiczne relacje, promocja działań w pomocy społecznej,
– mediacje i negocjacje,
– stres i wypalenie zawodowe.

Aby uzyskać specjalizację, należy zdać egzamin końcowy przed komisją egzaminacyjną do spraw specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej. Egzamin odbywa się w formie ustnej i składa się z dwóch części. W części pierwszej sprawdzana jest wiedza teoretyczna z minimum programowego, druga część to obrona pracy dyplomowej.

Komentarze (0)

      4 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Powództwo organu przeciwko dłużnikowi art. 7 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Przytoczony w temacie art. 7 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów w pkt....»

Formy pomocy dla usamodzielnionych wychowanków

24 maja 2016      TAGI:         
W dziale IV Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w art. 140 wymienione...»

Kiedy powstaje niezdolność do pracy według przepisów Ustawy o pomocy społecznej?

06 września 2016      TAGI:         
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej całkowicie niezdolny do pracy jest m.in. ten,...»

Kto może pracować w placówce dziennego wsparcia z dziećmi?

19 lipca 2016      TAGI:   
Według Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej osoba pracująca wplacówce...»

Problem ubóstwa w pomocy społecznej

03 sierpnia 2016      TAGI:      
Ustawa o pomocy społecznej nie zawiera w swojej treści wyjaśnienia pojęcia ubóstwa. Wywnioskować...»
cytrusek » 17 października 2017, 22:14

Umowa dzierżawy - czy dobrze mysle?

onaona » 17 października 2017, 21:58

staż finansowany ze środków UE

paula.15 » 17 października 2017, 21:47

dzierzawa gospodarstwa rolnego