Porady      

Dochód z pracy dorywczej – czy doliczać, na jakiej podstawie, czy organ ma obowiązek zgłosić do Urzędu Skarbowego?

 

W codziennej pracy praktykowane jest to taki sposób, że jeśli w drodze postępowania i zbierania materiału dowodowego w sprawie Klient oświadczy, iż otrzymał dochód z pracy dorywczej, to pracownik socjalny winien wpisać zadeklarowaną kwotę tego dochodu w druk wywiadu i wliczyć ją do dochodu osoby lub rodziny. Winien również poinformować Klienta o tym, że każdy dochód, który osiągnął, należy zgłosić do urzędu skarbowego. Oznacza to zatem, że Klient sam powinien to zrobić i zgłosić swoje źródło dochodu w odpowiednim urzędzie.

Ośrodki Pomocy Społecznej nie zgłaszają tak zadeklarowanych dochodów do urzędów skarbowych (przynajmniej ja się z taką praktyką nie spotkałam – przyp. Redaktorki). Inaczej sprawa wygląda w momencie, gdy urząd skarbowy sam zgłosi się do Ośrodka Pomocy Społecznej z zapytaniem o osiągane dochody danego Klienta lub z wnioskiem o udostępnienie danych. Wtedy OPS udostępniają informacje US.

Komentarze (0)

      1 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Na jakiej podstawie pracownik socjalny zatrudniony w PCPR ma prawo odebrać dziecko z rodziny?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Pracownik socjalny ma prawo odebrać dziecko z rodziny w oparciu o Ustawę o przeciwdziałaniu...»

Co uznaje się za dochód, kiedy składa się wniosek o dodatek mieszkaniowy?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  Art. 3 pkt. 3 Ustawy o dodatkach mieszkaniowych z dnia 21 czerwca 2001 r.określa,...»

Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje dla rodzica, który zrezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej?

08 kwietnia 2016      TAGI:      
Przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych mówią o tym, iż świadczenie pielęgnacyjne...»

Uchylenia decyzji z pomocy społecznej z urzędu lub z wniosku. Różnice w podstawie prawnej

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  Decyzję, którą strona ma przyznane świadczenie z pomocy społecznej, można...»

Decyzja przyznająca zasiłek stały – czy należy w niej wspominać o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Tak, jeśli osoba pobierająca zasiłek stały będzie również ubezpieczona, to wpostanowieniu...»