Na jakiej podstawie pracownik socjalny zatrudniony w PCPR ma prawo odebrać dziecko z rodziny?

Pracownik socjalny ma prawo odebrać dziecko z rodziny w oparciu o Ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz na podstawie procedur dot. postępowania w sprawie przemocy w rodzinie, które opracowywane są przez ośrodki pomocy społecznej w drodze porozumienia z policją, powiatem (PCPR), szpitalem itd.

Procedury nie są wymagane, ale porządkują pracę i poszczególnych służb w przypadkach odbioru dzieci i innych zdarzeń związanych ze zjawiskiem przemocy. Mówią np. o tym, kto przewozi dziecko, czym je przewozi i – najważniejsze – gdzie je umieszcza.

Zgodnie z art. 12a Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 ze zm.) pracownik socjalny wykonujący obowiązki służbowe w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie ma prawo odebrać dziecko z rodziny (…).

Decyzja o odbiorze dziecka nie jest decyzją osobistą pracownika socjalnego. Podejmuje się ją wspólnie z funkcjonariuszem policji, z lekarzem lub ratownikiem medycznym itp.

Komentarze (0)

      2 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czy Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ma prawo utworzyć grupę roboczą?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Tak, oczywiście, że ma takie prawo. Jeśli widzi konieczność zwołania w jakiejś...»

Kontrakt socjalny z bezdomnym – który ośrodek pomocy jest właściwy do jego zawarcia?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Art. 48a ust. 2 Ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. informuje, iż:...»

Jak długo należy monitorować sytuacje rodziny po zamknięciu procedury Niebieskiej Karty

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Nie ma oznaczonego przepisami prawa terminu co do monitorowania sytuacji rodziny pozamknięciu...»

W jaki sposób dokumentować monitoring sytuacji rodziny w której toczy się procedura Niebieskiej Karty?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Żaden przepis prawa nie reguluje wymaganych dokumentów. Poszczególne gminy i działające...»

Rezygnacja ze wsparcia asystenta rodziny złożona przez rodzinę – czy Ośrodek Pomocy jest wówczas zobowiązany powiadomić sąd rodzinny?

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  Wszystko zależy od okoliczności, w wyniku których rodzina podjęła wcześniej...»