Porady      

Kontrakt socjalny z bezdomnym – który ośrodek pomocy jest właściwy do jego zawarcia?

Art. 48a ust. 2 Ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. informuje, iż: Schronisko dla osób bezdomnych zapewnia osobom bezdomnym, które podpisały kontrakt socjalny, całodobowe, tymczasowe schronienie (…).

Aby osoba bezdomna otrzymała decyzję o skierowaniu do schroniska, musi podpisać kontrakt socjalny, którego celem jest określenie sposobu współdziałania w rozwiązywaniu problemów osoby znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej – tak definiuje Ustawa o pomocy społecznej. W przypadku osób bezdomnych jego celem są takie działania, które będą dążyły do poprawy sytuacji zdrowotnej czy dochodowej (zatrudnieniowej) osoby bezdomnej, służące takiej poprawie jej sytuacji, aby osoba przestała być osobom bezdomną.

Jeśli na terenie gminy ośrodka pomocy społecznej działa schronisko dla osób bezdomnych, kontrakt zawiera pracownik socjalny z tego ośrodka, z uwzględnieniem w działaniach takich możliwości gminnych (które są dostępne w danej gminie), które mogą służyć poprawie sytuacji osoby.

Jeśli kontrakt trzeba zawrzeć z osobą z gminy, na terenie której nie działa schronisko, należy osobę bezdomną skierować do schroniska w innej gminie. Tutaj również pracownik ośrodka dokonuje zapisów w kontrakcie i ustaleń, a w celu podpisu dokumentu, jeśli osoba bezdomna już jest na terenie innej gminy, może wysłać kontrakt do ośrodka działającego na terenie gminy, w której jest schronisko, z prośbą o pomoc techniczną, np. przy uzyskaniu podpisu lub odebraniu oświadczeń, ocen, druków.

Komentarze (0)

      1 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Praca na terminalu mobilnym w pomocy społecznej

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  Podczas pracy na terminalu mobilnym istnieje możliwość zdefiniowania szablonów...»

Jakie zbiory danych powinien zgłosić do GIODO ośrodek pomocy społecznej?

Ośrodek pomocy społecznej winien zgłosić Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych...»

W jakich przypadkach zawieszamy decyzję w pomocy społecznej?

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  Zgodnie z art. 106 ust 5. w związku z art. 11, 12 i art. 107 ust. 5 Ustawy...»

Czy w ramach prowadzonej procedury NK pracownik socjalny powinien przeprowadzić wywiad środowiskowych?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Nie ma konieczności ani również ustawowego obowiązku, aby w ramach procedury Niebieskiej...»