Porady      

Czy można odmówić przyznania usług opiekuńczych, jeśli osoba wymagająca opieki ma dzieci?

 

Nie można odmówić takiej formy pomocy.

To, że osoba ubiegająca się o przyznanie usług opiekuńczych posiada dzieci, nie może być przesłanką do odmowy przyznanie pomocy tej formie. Przeważnie osoby ubiegające się o tę formę pomocy to osoby w podeszłym wieku, które posiadają dzieci, ale te dzieci często też mogą być w wieku poprodukcyjnym i z przyczyn zdrowotnych nie mogą świadczyć pomocy, mogą przebywać za granicami kraju, nie utrzymywać kontaktu z rodziną, pracować zawodowo, opiekować się innymi osobami zależnymi itp.

Art. 50 ust 2 Ustawy o pomocy społecznej wyjaśnia: (…) usługi opiekuńcze (…) mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

W takiej sytuacji Ośrodek Pomocy Społecznej przyznając usługi, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia, natomiast Rada Gminy w oparciu o uchwałę określa szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi. Określa także szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat.

To, czy osoba ubiegająca się o usługi opiekuńcze posiada dzieci, może mieć wpływ na odpłatność za usługę oraz na jej wysokość (określi to uchwała RG), nie może mieć natomiast wpływu na sam fakt przyznania pomocy lub jej odmowy.

Komentarze (0)

      2 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czy należy ogłaszać konkurs na stanowisko pracownika socjalnego?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Nie, nie ma wymogu, aby ogłaszać konkurs na stanowisko pracownika socjalnego, ponieważ...»

Kim jest osoba samotnie wychowująca dziecko i jaką pomoc może uzyskać?

13 czerwca 2016      TAGI:      
Według Ustawy o świadczeniach rodzinnych osobą samotnie wychowującą dziecko jest: -matka...»

Czy świadczenie rodzicielskie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego i świadczeń rodzinnych?

15 kwietnia 2016      TAGI:         
Zgodnie z treścią art. 3 ust. 24 lit. i Ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U.z2015r.poz....»

Co w przypadku, gdy osoba podejrzewana o stosowanie przemocy, chce wglądu do akt procedury Niebieskiej Karty?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Nie powinno się takiej dokumentacji udostępniać. Z uwagi na dobro ofiary i osób...»
onaona » 24 listopada 2017, 21:40

czy muszą być zasądzone alimenty?

anulka90 » 24 listopada 2017, 21:21

czy ten sklep jest odpowiedni dla mojego dziecka

opsiara » 24 listopada 2017, 16:28

czy wysłać do ROPS? BO JUŻ NIE WIEM !!!!

klansman » 24 listopada 2017, 15:56

Nieznaczne przekroczenie progu 500+