Porady      

Czy Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ma prawo utworzyć grupę roboczą?

Tak, oczywiście, że ma takie prawo.

Jeśli widzi konieczność zwołania w jakiejś sprawie grupy roboczej – powołania jej – musi to uczynić. Grupę powołuje się na pisemne lub telefoniczne zawiadomienie. Jeśli przewodniczący zespołu nie ma do pomocy osoby odpowiedzialnej za tego rodzaju pracę techniczną, która przygotowałaby stosowne pisma czy wezwania, musi wykonać to samodzielnie.

Przepis prawa mówi, ze aby powołać grupę roboczą, przewodniczący zespołu musi mieć zgodę innych członków zespołu. Ale ponieważ zespoły spotykają się najczęściej raz na kwartału, a sprawy związane z przemocą są coraz częstszym zjawiskiem, to na początku funkcjonowania zespołu jego członkowie ustalają, że dają przewodniczącemu tzw. wolną rękę. W takim wypadku może on sam podjąć decyzję o zwołaniu grupy. Jest to oczywiście wpisane (musi być) w stosowną uchwałę zespołu interdyscyplinarnego.

Procedura powołania grupy roboczej określona jest w art. 9a ust. 10 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Artykuł ten mówi, że organem uprawnionym do powołania grupy roboczej jest zespół interdyscyplinarny.

Wszelkie działania, jakie wykonuje przewodniczący zespołu, dobrze jest zawrzeć w zapisach procedur dotyczących funkcjonowania zespołu interdyscyplinarnego lub grup roboczych. Procedury nie są wymagane przepisami prawa, jednak stosowane ułatwiają pracę i określają zrozumiale dla wszystkich osób i podmiotów czynności, które należy wykonywać.

Komentarze (0)

      4 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czy program 500 + obejmuje dzieci przebywające w rodzinach zastępczych?

05 kwietnia 2016      TAGI:         
Program 500 + obejmuje również dzieci przebywające w rodzinach zastępczych. Od 1kwietnia...»

Czy doliczamy do dochodu w pomocy społecznej gospodarstwo rolne, jeżeli jest wydzierżawione?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Jeżeli gospodarstwo posiadane przez rodzinę/osobę, która korzysta ze świadczeń...»

Czy świadczenie rodzicielskie przysługuje, jeśli wnioskodawca pobiera już świadczenie pielęgnacyjne na inne dziecko?

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  W takim przypadku świadczenie rodzicielskie nie przysługuje. Mówi otym...»

Decyzja przyznająca zasiłek stały – czy należy w niej wspominać o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Tak, jeśli osoba pobierająca zasiłek stały będzie również ubezpieczona, to wpostanowieniu...»

Czy OPS może rozpocząć działania na rzecz osoby bez jej zgody?

03 sierpnia 2016      TAGI:         
Jednostka organizacyjna może rozpocząć działania na rzecz konkretnej osoby, jednak...»
agablues » 19 listopada 2017, 18:56

Asystent rodziny wkład własny

sawsyl » 19 listopada 2017, 13:40

podanie a umorzenie a potrącenie

123d » 18 listopada 2017, 23:53

asystent rodziny jaki procent dotacji