Porady      

Czy przyznaje się zasiłek okresowy dla zasiłkobiorcy stałego?

 

Tak, zasiłek taki przyznaje się.

Zasiłek stały przyznaje się na podstawie art. 37 ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej.
Przysługuje on:
– pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
– pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie, są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Osoby, które są niezdolne do pracy i oczekują na wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, aby móc po jego otrzymaniu ubiegać się o zasiłek stały, mogą ubiegać się o zasiłek okresowy. Po otrzymaniu orzeczenia będzie im wypłacony zasiłek stały, nawet wypłacony „wstecz” od dnia złożenia wniosku o jego przyznanie.

Do dochodu osoby ubiegającej się i pobierającej zasiłek stały nie wlicza się kwoty zasiłku okresowego. Natomiast przy obliczeniu wysokości zasiłku okresowego uwzględnia się wysokość zasiłku stałego.

Komentarze (0)

      5 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań- procedura administracyjna

28 sierpnia 2017      TAGI:      
W momencie, kiedy przyznaje się decyzją administracyjną świadczenie z funduszu alimentacyjnego...»

Czy koniecznym jest opracowywanie regulaminu pracy Zespołu Interdyscyplinarnego?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Zespoły interdyscyplinarne powoływane są na podstawie Ustawy o przeciwdziałaniu...»

Czy Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ma prawo utworzyć grupę roboczą?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Tak, oczywiście, że ma takie prawo. Jeśli widzi konieczność zwołania w jakiejś...»

Superwizja dla pracowników socjalnych – jak powinna wyglądać?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Superwizję w pomocy społecznej definiuje art. 121a Ustawy o pomocy społecznej z 12marca...»

Czy Burmistrz powołujący Zespół Interdyscyplinarny ma dostęp do dokumentacji Zespołu?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  Tak, jeśli zespoły powoływane są w gminach zarządzeniem burmistrza (ew....»