Porady      

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego a zmiana sytuacji rodzinnej i dochodowej

Zagadnienie to reguluje Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Prawo do pobierania świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługuje osobie, jeżeli dochód całej rodziny nie przekracza 725 zł na osobę.

Aby móc pobierać świadczenie, kryterium to nie może zostać przekroczone. Dlatego osoba będąca wnioskodawcą powinna niezwłocznie poinformować organ, który wydał decyzję przyznającą świadczenie, o zmianie swojej sytuacji rodzinnej i dochodowej, aby tenże organ mógł przeliczyć i stwierdzić zasadność lub nie pobierania świadczenia. Zmiana dotyczy każdego członka rodziny, nie tylko dochodów osiąganych przez wnioskodawcę.

Zmiana sytuacji dochodowej rodziny, która wpływa na zwiększenie dochodu rodziny, a tym samym powoduje przekroczenie kryterium dochodowego, skutkuje ustaniem prawa do pobierania przyznanych świadczeń.

Rodzina o konieczności poinformowania organu o każdej zmianie w swojej sytuacji dochodowej powinna zostać pouczona w decyzji administracyjnej przyznającej świadczenie, w części składowej decyzji, jaką jest Pouczenie.

Podobnie powinno się postępować w przypadku zmiany w ilości członków rodziny (np. zgon, urodzenie), co ma wpływ na przeliczenie dochodu przypadającego an jednego członka rodziny – strona również winna poinformować o takiej zmianie, aby organ mógł przeliczyć dochód rodziny.

Komentarze (0)

      4 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Dokumentacja niezbędna do ustalenia prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Sprawę o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego wszczyna strona, która...»

Umorzenie nienależnie pobranego świadczenia z funduszu alimentacyjnego

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Umorzenie nienależnie pobranego świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie jest często...»

Co w przypadku podjęcie pracy za granicą przez małżonka osoby pobierającej świadczenie rodzicielskie?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W wyżej opisanym przypadku należy postępować zgodnie z art. 23a Ustawy o świadczeniach...»