Newsy      

Renta socjalna – będą zmiany

Trwają prace mające na celu wprowadzenie zmian w ustawy o rencie socjalnej w części dotyczącej art. 10 ust. 6 ww. ustawy.

Zgodnie z dotychczasowym jego brzmieniem:
6. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa w ust. 1-5a, w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.

Projektowana zmiana:
6. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa w ustępach 1-5a w łącznej kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.

W ocenie projektodawcy właściwym jest podniesienie progu dochodowego, od którego jest zawieszane świadczenie dla rencistów socjalnych do poziomu 130% średniej krajowej w skali miesiąca. Jak podnoszą projektodawcy, osoby niepełnosprawne ponoszą dodatkowe koszty utrzymania, które są związane ze stanem zdrowia. Należy pamiętać, że niejednokrotnie koszty te przekraczają wysokość renty socjalnej. Praca stanowi jeden z czynników warunkujących nabywania kompetencji społecznych, a samo uzyskanie gratyfikacji daje poczucie sprawczości.

Źródło: http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=7DFE573E6FFB6220C12581C6002FDFAF

Komentarze (7)

      2 + 2 = ?    
Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oznacza, że osoba posiadająca takie orzeczenie może pracować tylko wtedy, gdy pracodawca dostosuje miejsce pracy. Bez dostosowania taka osoba jest faktycznie niezdolna do żadnej pracy. Osoby częściowo niezdolne do pracy to takie osoby, dla których istnieją stanowiska pracy bez dostosowania. Np. jak ktoś ma sprawne ręce, sprawne oczy to może wykonywać wiele prac w pozycji siedzącej, ale jeżeli jeździ na wózku, to konieczne są dostosowania do wózka inwalidzkiego i nie da się tego ominąć. Czyli dosłowna interpretacja słów "niezdolny do żadnej pracy" jest bez sensu. Bo osoba na wózku inwalidzkim może pracować, ale potrzebne są dostosowania w miejscu pracy i jeżeli mieszka w małym mieście w górach i dostosowanie dojazdu i zniesienie barier w zakładzie pracy kosztuje parę milionów to nikt tych dostosowań nie zrobi i taka osoba jest niezdolna do żadnej pracy w swoim miejscu zamieszkania. (to taki prosty przykład). Oczywiście, może wynająć transport specjalistyczny - tylko jak za niego zapłaci.Zwykła taksówka do miejsca pracy mojego syna to 73 zł (jeden dzień)- czyli blisko 1500 zł przy 20 dniach pracy - a to w zasadzie pensja minimalna brutto i niewiele mniej niż dopuszczalny 70% limit.
DODAŁ: Irena DNIA 08 stycznia 2018 O 00:00
dobra zmiana zaczyna uszczęśliwiać suwerena, ponoć "jesteśmy po to aby słuchać ludzi i im służyć" to słowa p Premier ha ha na pewno usłyszała takie prośby od ludzi żeby zrobić limity bo za dobrze im się powodzi i mogliby zgłupieć od nadmiaru pieniędzy. 724,40 renta socjalna.
DODAŁ: Mariott DNIA 11 listopada 2017 O 18:18
"Skoro może pracować to absolutnie nie powinno być mowy o rencie socjalnej." Po pierwsze poczytaj o całkowitej niezdolności do pracy w myśl przepisów. Po drugie mam rentę socjalną i pielęgnacyjny, razem to jest lekko ponad 870 zł, wyżyj za to patrząc na większe potrzeby osoby niepełnosprawnej. Przy zakazie pracy kwota renty powinna być wyższa. (ja nie pracuję, nie pracowałem nigdy, stan zdrowia na to nie pozwala). Po trzecie ZUS już dba o sprawę pracy, orzecznicy mają w dupie zasady i przepisy przyznawania niezdolności do pracy, strach dorobić nawet na 1/4 etatu żeby żyć a nie wegetować. Mi pomagać muszą dziadkowie, na szczęście daje się radę póki żyją.
DODAŁ: Łukasz DNIA 11 listopada 2017 O 15:45
Podnieście nie rentę socjalną - bo ta mi do niczego niepotrzebna, ale rodzinną. Mam po ojcu 1960zł i to jest mało. Nie powinno być 85% emerytury po rodzicu. Ale z uwagi na niepełnosprawność 150% lub 200% jego emerytury. Po drugie dodatek pielęgnacyjny 209zł to ochłap, winno być 400 lub 500. Mam duże wydatki. Pozdrawiam wszystkich z ciężką depresją i lękiem :)
DODAŁ: Marcel DNIA 11 listopada 2017 O 01:21
A co z tymi co nigdy nie będą mogli dorobić bo nie nadają się do żadnej pracy i są na łasce i niełasce innych
DODAŁ: Jula DNIA 09 listopada 2017 O 14:37
Renta socjalna jest dla osób,które nie zapracowały na nią ze względu na stan zdrowia. Niepełnosprawność nie pozwala im na podjęcie pracy. Więc jakie dorabianie do renty socjalnej? Skoro może pracować to absolutnie nie powinno być mowy o rencie socjalnej.
DODAŁ: Ola DNIA 09 listopada 2017 O 13:44
A 153 zł jak było tak jest i pewnie będzie.
DODAŁ: mops DNIA 08 listopada 2017 O 07:37

ZOBACZ PODOBNE

Projekt zmiany ustawy o pomocy społecznej

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  Nie tak dawno na łamach portalu informowaliśmy o planach Ministerstwa Rodziny...»

„Za życiem” – będą kolejne zmiany w polskim prawie

04 października 2017      TAGI:      
Trwają prace ustawą o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz...»

Będą zmiany w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego

17 października 2017      TAGI:      
Trwają pracę na projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego...»

Rekrutacja na kierunek praca socjalna jeszcze trwa!

27 września 2017      TAGI:      
Nadal można zapisać się na studia I i II stopnia na kierunku praca socjalna na Uczelni...»

Uwaga – zmiany w przepisach prawa

08 marca 2017      TAGI:      
Organ administracji publicznej działa na podstawie przepisów prawa. Powołując się...»