Newsy      

Czy będą zmiany w zawodzie pracownika socjalnego​?

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej przedstawiła Ministerstwu Rodziny Pracy i Polityki Społecznej propozycje zmian legislacyjnych w zakresie wykonywania zawodu pracownika socjalnego.

Federacja proponuje m.in. doprecyzowanie zasad awansu zawodowego pracowników socjalnych, jak równie zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia jednakowego nazewnictwa stopni awansu zawodowego. Nadto zwrócono uwagę na konieczność powiązania awansu zawodowego z wynagrodzeniem pracowników socjalnych i stopniami specjalizacji z zakresu pracy socjalnej.

Federacja proponuje również, by wzorem innych służb społecznych, jak np. asystenta rodziny, wyraźnie uzależnić wykonywanie zawodu pracownika socjalnego od braku skazania za popełnione przestępstwo umyślne.

Kamieniem milowym zdaje się być zaproponowanie możliwości prowadzenia przez pracowników socjalnych prywatnej praktyki w zakresie indywidualnej pracy socjalnej, pracy z rodziną oraz pracy grupowej. Wskazany pracownik socjalny byłby zobligowany do korzysta z obowiązkowej superwizji pracy socjalnej w wymiarze nie mniejszym niż 12 godzin w roku kalendarzowym i nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.

Za wykonywanie zawodu pracownika socjalnego Federacja proponuje uznać również prowadzenie przez niego badań naukowych w dziedzinie pracy socjalnej lub działalności dydaktycznej w tym zakresie.

Federacja sugeruje cały szereg zmian, które stanowią przełom w zawodzie pracownika socjalnego.

Zapraszamy do zapoznania się z całością wszystkich zmian proponowanych przez Federację:
http://federacja-socjalnych.pl/images/PDF/legislacyjne_ps.pdf

Komentarze (9)

      5 + 2 = ?    
Pawle! Jeśli czytasz tak jak piszesz to mamy wyjaśnioną sprawę. "Że zrozumieniem". Pozdrawiam.
DODAŁ: Michael DNIA 06 kwietnia 2018 O 09:31
Michał czytaj że zrozumieniem i całość A będziesz wiedział o co chodzi !!!
DODAŁ: Paweł DNIA 04 kwietnia 2018 O 23:13
Muszą zacząć zmieniać wynagrodzenia, za chwilę nie będzie miał kto pracować! Pracownicy socjalni, zwłaszcza młodzi, są to osoby w tytułem mgr a zarabiają poniżej 2000 tyś. zł. miesięcznie. Porażka.
DODAŁ: ania DNIA 04 kwietnia 2018 O 14:04
Jestem pracownikiem socjalnym z ponad rocznym stażem. I powiem szczerze, że gdybym mogła cofnąć czas, to nie wybrałabym pracy socjalnej. Praca nie jest lekka, w środowisku są różni ludzie, ale oprócz pracy socjalnej i pomocy klientom dokłada nam się coraz więcej obowiązków, które nie są związane w ogóle z naszym zawodem. Liczenie zapotrzebowania, sprawozdania. Cały czas się czegoś od nas oczkuje, a to poszerzania kwalifikacji, innowacji, w zamian nic nie dostając. Dadzą nam 1700 na początek i przeżyj za to. Nie wierzę, że minister coś zmieni a na pewni nie wierze, że wynagrodzenia pójdą w górę. Ale prawda jest taka, że jeśli nie zwiększą wynagrodzeń, to za chwile nie będzie miał kto pracować w OPS-ach, GOPSA-ch.
DODAŁ: Prac. socj DNIA 04 kwietnia 2018 O 14:01
To są jaja. Czyli pracownikiem socjalnym będzie ta cała "ekipa", która piepszy o pracy socjalnej a klienta pomocy społecznej na oczy nie widziała. "Za wykonywanie zawodu pracownika socjalnego Federacja proponuje uznać również prowadzenie przez niego badań naukowych w dziedzinie pracy socjalnej lub działalności dydaktycznej w tym zakresie."
DODAŁ: Michael DNIA 04 kwietnia 2018 O 08:42
pracuję 26 lat w zawodzie, żadnego awansu a zasadnicza pensja? porażka.. rozumiem młodych, ze nie chcą pracować w zawodzie, bo trudny i ciągle nowe głupoty dokładane do OPSów, bo za darmo wszystko robią..
DODAŁ: kika DNIA 03 kwietnia 2018 O 12:09
Nie wiem jak to określić już tyle propozycji różnych zmian odnośnie pracowników socjalnych przerobiłam w swoim życiu zawodowym ale tak szczerze to niewiele się zmiania dla nas pracowników. Nie mamy takiej siły i znaczenia jak lekarz, nauczyciel i tak sobie trwamy z tymi naszymi zarobkami. Widzę ,że młodzi ludzie zaczynają odchodzić od zawodu, szukają innej pracy, spokojniejszej, dającej lepsze zarobki. Moja satysfakcja jest z dobrze wykonywanej pracy, z tego ,że komuś się pomogło, że kogoś się uratowało, ale to troche mało, miło by było mieć satysfakcję finansową ,jakieś uznanie , docenienie za pracę jak w innych zawodach.Cieszę się ,że Federacja proponuje zmiany, żeby jeszcze ktoś nas wysłuchał to by miło było. Obawiam się ,że na tych propozycjach może się skończyć.Oby nie.
DODAŁ: Mik DNIA 29 marca 2018 O 12:07
To może tak jak w rodzinnych, gdzie socjalni robią tylko wywiady środowiskowe a urzędnicy ustalają czy świadczenie przysługuje czy nie - zmienić ustawę? Czyli - socjalni zajmują się tylko praca socjalną a przyznawaniem świadczenie urzędnicy. To chyba było by najlepsze rozwiazanie.
DODAŁ: dsadasdas DNIA 29 marca 2018 O 07:17
BRAVO!!! proszę tylko dodać jeszcze, że pracownicy zatrudnieni poza instytucjami takimi ja OPS np w placówkach opiekunczo - wychowawczych nie posiadaja takich samych uprawnien i przywilejów...to jak dzielenie jednych profesjonalistów na "lepszych: i "gorszych"
DODAŁ: Anka DNIA 28 marca 2018 O 14:34

ZOBACZ PODOBNE

Projekt kolejnej zmiany do Ustawy o pomocy społecznej

11 stycznia 2017      TAGI:         
Na stronie MRPiPS dostępny jest projekt z dnia 1 grudnia 2016 r.  o zmianie Ustawy...»

KDR – są już zmiany do rozporządzenia

29 grudnia 2017      TAGI:      
W dniu 28.12.2017 roku zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy...»

Kolejne zmiany do ustawy o pomocy społecznej

Z dniem 1 października 2017 r. wejdą w życie zmiany do stawy o pomocy społecznej...»

Zmiany w spółdzielniach socjalnych

12 kwietnia 2018      TAGI:      
Z dniem 31 marca weszły w życie przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie...»

Zmiany w systemie wsparcia rodziny

27 lipca 2017      TAGI:      
  W dniu 26.07.2017 r. została opublikowana ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. ozmianie...»