Newsy      

Interwencja RPO w sprawie niealimentacji

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości z prośba o rozważenie zainicjowania działań legislacyjnych w zakresie nowelizacji treści art.  209 kk § 4-6.

Proponowane zmiany

Proponuje on zmianę dotychczasowych § 4-6 na:

§ 4 Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1, który nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego zaspokoił w całości roszczenia pokrzywdzonego, zaś w przypadku wskazanym w § 3, również roszczenia podmiotu wypłacającego wskazane w tym przepisie świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

§ 5 Sąd odstępuje od wymierzenia kary, jeżeli nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego sprawca przestępstwa określonego w § 1a zaspokoił w całości roszczenia pokrzywdzonego, zaś w przypadku wskazanym w § 3, również roszczenia podmiotu wypłacającego wskazane w tym przepisie świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, chyba że wina i społeczna szkodliwość czynu przemawiają przeciwko odstąpieniu od wymierzenia kary.

§ 6 Na wniosek pokrzywdzonego lub podmiotu wypłacającego świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów zaspokojenie roszczeń, o których mowa w § 4 i 5, można ograniczyć do zapłaty całości zaległych alimentów z pominięciem roszczeń o odsetki lub inne świadczenia uboczne.

Nowelizacja przepisów umożliwiłaby m.in. złożenia przez uprawniony fundusz alimentacyjny wniosku o ograniczenie roszczenia tylko do całości zaległych alimentów, tj. świadczenia głównego. Wówczas jak podnosi Rzecznik uprawniona gmina miałaby prawo do zrzeczenia się kosztów egzekucyjnych oraz odsetek za opóźnienie od wypłaconych świadczeń alimentacyjnych.

Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem Rzecznika

https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2025-12/Do_MS_niealimentacja_zmiana_projekt_6_12_2025.pdf

Komentarze Interwencja RPO w sprawie niealimentacji (0)

      2 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Co dalej z interwencją kryzysową w powiatach?

07 stycznia 2026      TAGI:   
Ministerstwo pod wpływem korespondencji Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpiło dostarostów,...»

RPD o konieczności zmiany przepisów w sprawie usamodzielniania wychowanków

29 grudnia 2016      TAGI:      
Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie, Rzecznika Praw Dziecka Ministerstwo...»

Polska Federacja Związkowa o projekcie rozporządzenia w sprawie domów pomocy społecznej

W Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem rozporządzenia...»
Nowy tekst jednolity kodeksu pracy

Zmiany do rozporządzenia w sprawie nadzoru i kontroli w pomocy społecznej

02 lipca 2024      TAGI:   
W dniu 20 czerwca 2024 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy...»

Federacja o łamaniu prawa

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społeczne zwróciła...»

Bezpłatne webinaria

18 stycznia 2026      TAGI:      
Rusza cykl bezpłatnych webinarów dotyczących promowania rodzicielstwa zastępczego...»