Pierwsi „alimenciarze” z Lubelszczyzny
trafili do Krajowego Rejestru Długów
Obowiązujące od października przepisy umożliwiają gminom dopisywanie informacji o dłużnikach alimentacyjnych do Krajowego Rejestru Długów. Do rejestru trafić mogą ci rodzice, którzy nie płacą alimentów od co najmniej 6 miesięcy. W całej Polsce umowy z KRD podpisało już 620 gmin, a ponad 3 tysiące dłużników alimentacyjnych znalazło się w rejestrze. Osoby notowane w Krajowym Rejestrze Długów będą miały problem z wzięciem kredytu, zrobieniem zakupów na raty lub choćby kupnem telefonu komórkowego w abonamencie.
– Banki, firmy pośrednictwa ratalnego, czy operatorzy telefoniczni bardzo dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów pod względem ich rzetelności płatniczej. Dlatego też dłużnik dopisany do KRD może być pewien, że na pewne rzeczy nie będzie już mógł sobie pozwolić, i to przez 10 lat, bo tak długo możemy przechowywać w naszej bazie jego dane. Chyba, że ureguluje dług wobec własnego dziecka. Wówczas po 14 dniach znika z rejestru – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.
Sporo tzw. „alimenciarzy” przestraszyło się specjalnych kartek pocztowych, które Krajowy Rejestr Długów bezpłatnie rozesłał w październiku do każdego ośrodka pomocy społecznej w Polsce i nagle przypomniało sobie o zaległych alimentach. Ci, którzy pozostali odporni prędzej, czy później trafią do rejestru.
– Te gminy, które mają dużo dłużników alimentacyjnych, otrzymają od nas niedługo bezpłatnie specjalny program umożliwiające przesyłanie do KRD jednorazowo dużych pakietów danych, to będzie spore ułatwienie dla pracowników ośrodków pomocy społecznej – deklaruje Adam Łącki.
Z usług Krajowego Rejestru Długów na Lubelszczyźnie korzystają już inne gminne podmioty, m.in. lubelskie MPK. A niedawno umowę z biurem podpisał także Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Lublinie, który w połowie grudnia wysłał do swoich dłużników wezwania do zapłaty z logo KRD, dając im miesiąc na uregulowanie zobowiązań czynszowych. Jeśli tego nie zrobią miasto dopisze ich do Krajowego Rejestru Długów.
Aneta: www.krd.pl
oprac. ops.pl angoc
Komentarze Pierwsi „alimenciarze” z Lubelszczyzny
trafili do Krajowego Rejestru Długów (0)
Konkurs „Biała Wstążka”
Dzień bez długów 2011
Zaproszenie do projektu „Modelowy system na rzecz integracji społecznej” – woj. wielkopolskie

NIK krytycznie o przeciwdziałaniu przemocy domowej

Ministerstwo ostrzega przed mailami do fałszywej strony e-Sprawozdań Finansowych
