Newsy

Choroba Alzheimera – zapomniana i zaniedbana w Polsce


Refundacja zaledwie dwóch leków i 60 pieluch na miesiąc – to wszystko, na co mogą liczyć chorzy na alzheimera i ich opiekunowie w Polsce – alarmowali lekarze i przedstawiciele pacjentów na konferencji prasowej w Warszawie. Sytuacja polskich chorych na alzheimera oraz ich bliskich jest dramatyczna. Brak jest wystarczającej liczby domów opieki dziennej, brak profesjonalnej opieki domowej. W Polsce są tylko dwa wyspecjalizowane ośrodki, w których diagnozuje się chorobę Alzheimera.

"Sytuacja polskich chorych na alzheimera i ich bliskich jest dramatyczna – brak jest wystarczającej liczby domów opieki dziennej; brak opieki domowej, poza płatnymi siostrami środowiskowymi; ogólnie, brak jakiejkolwiek pomocy finansowej poza 60 pampersami na miesiąc" – wymieniała prof. Maria Barcikowska, kierownik Kliniki Neurologii i Oddziału Alzheimerowskiego w Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Co więcej, w całej Polsce są tylko dwa wyspecjalizowane ośrodki, w których diagnozuje się chorobę Alzheimera. Nieco lepiej jest z ośrodkami klinicznymi, których jest 20.

Tymczasem potrzeby w tej dziedzinie będą coraz większe, bo z powodu starzenia się społeczeństw liczba chorych na alzheimera i pozostałe rodzaje otępień (czyli zaburzeń pamięci i innych zdolności intelektualnych) będzie dramatycznie rosła, również w Polsce – przestrzegł dr hab. Tadeusz Parnowski, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

W Polsce na alzheimera cierpi ok. 250 tys. osób, a eksperci szacują, że do 2040 roku ich liczba jeszcze się potroi. Oznacza to duże obciążenie dla społeczeństwa, zwłaszcza, że jednocześnie, wraz z narastającym niżem demograficznym, zmniejszy się liczba opiekunów.

Dlatego, zdaniem Parnowskiego, polski rząd już teraz powinien podjąć decyzje, które zapewniłyby chorym na alzheimera i inne rodzaje demencji dostęp do opieki i leczenia na jak najlepszym poziomie. "Za parę lat możemy się obudzić i zobaczyć, że wokół nas jest bardzo dużo ludzi starych, a wielu z nich cierpi na alzheimera. Wtedy na takie decyzje będzie już za późno" – podkreślił Parnowski.

Jak przypomniał specjalista, choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia (demencji). Rozwija się przeważnie po 65. roku życia; zaledwie 1 proc. pacjentów z genetycznymi predyspozycjami cierpi na nią przed 50. rokiem życia.

Objawia się zaburzeniami pamięci i logicznego myślenia; chory ma trudności z rozpoznawaniem otoczenia, problemy z mową; jest zagubiony. Charakterystyczne są też zmiany nastroju, zachowania i zmiany osobowości. Wraz z postępem choroby pacjenci stają się coraz bardziej zależni od innych osób – współmałżonków czy dorosłych dzieci.

Jak podkreślił Parnowski, choroba Alzheimera prowadzi do izolacji społecznej zarówno pacjentów, jak i ich opiekunów, którzy często rezygnują z pracy, wolnego czasu, a nawet życia osobistego, aby sprostać wymogom opieki.

"Na początku choroba u mojej mamy objawiała się zwyczajnym zagubieniem – w mieście, na osiedlu, w najbliższym otoczeniu" – wspominała pani Zofia Morawska, której mama od 9 lat zmaga się z alzheimerem. "Później przestała czytać; rozwiązywać krzyżówki, w których kiedyś była biegła; zapominała, jak się nazywają jej dzieci, a w końcu zaczęła do nas mówić na +pan, pani+. Z czasem, nie można jej już było zostawić samej w domu, trzeba było wprawić kraty, zakręcać wodę, gaz i zatrudnić kogoś do opieki".

Mama pani Zofii traciła stopniowo sprawność i zwykłe umiejętności – dziś trzeba ją karmić, ubierać, myć; przestała mówić, nie sygnalizuje potrzeb; jeśli się jej nie posadzi, to cały czas leży.

Jak podkreśliła pani Zofia, w Polsce chorzy na alzheimera i ich opiekunowie nie mogą liczyć na dofinansowanie w zakresie środków czystości, specjalnych sprzętów, takich jak np. podnośnik, nie mówiąc już o kimś do opieki czy domowych wizytach lekarskich. A wielu ludzi po prostu na to nie stać.

Alicja Sadowska, psycholog, terapeuta i przewodnicząca zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, przypomniała też, że w Polsce nie jest refundowana np. memantyna, lek stosowany w średniozaawansowanej i zaawansowanej postaci choroby Alzheimera. Tymczasem nawet w Rumunii jest on dostępny nieodpłatnie od trzech lat. Nie refunduje się też riwastygminy w postaci plasterków przezskórnych, które są znacznie lepiej tolerowane przez pacjentów niż tabletki i zwiększają efekty terapii.

"Polski chory na alzheimera jest przeraźliwie samotny. Pomoc nie przyjdzie do niego znikąd. Jedynym miejscem, gdzie on i jego opiekun mogą uzyskać wsparcie, są organizacje pozarządowe" – zaznaczyła psycholog.

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera pomaga pacjentom i opiekunom m.in. w opracowaniu strategii opieki nad chorym, wyborze domu opieki; udziela wsparcia psychologicznego. Od grudnia 2008 r. w trzeci wtorek miesiąca, w godzinach 18-21 w Warszawie odbywają się spotkania Alzheimer Cafe (w kawiarni Kafeteka). Wszyscy zainteresowani mogą tam skorzystać z porady specjalistów oraz pracowników stowarzyszenia.

"Choć Polska jest w Unii Europejskiej od 5 lat, to europejskie standardy opieki nad chorymi na alzheimera jeszcze do nas nie dotarły" – zauważyła Sadowska.

Jean Georges, dyrektor Europejskiej Federacji Organizacji Alzheimerowskich – Alzheimer Europe, przypomniał, że 5 lutego 2009 r. Parlament Europejski przyjął pisemną deklarację, w której europosłowie wzywają Komisję Europejską i państwa UE do uznania choroby Alzheimera za priorytet polityki zdrowotnej i społecznej i do podjęcia działań, które poprawią komfort życia chorych na alzheimera i ich opiekunów.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl
Insulina może pomóc chorym na alzheimera

PAP – Nauka w Polsce, Joanna Morga, bsz
Źródło: Nauka w Polsce PAP
oprac. ops.pl lotsy

Komentarze (0)

      5 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Rehabilitacja 25 plus

Rehabilitacja 25 plus

18 maja 2022      TAGI:         
Od dnia 16 maja 2022r. do dnia 17 czerwca 2022 r. przyjmowane są wnioski w oddziałach...»
Wypoczynek z widokiem na Tatry

Wypoczynek z widokiem na Tatry

17 maja 2022      TAGI:         
Willa Cztery Pory Roku zlokalizowana jest na szlaku turystycznym z Doliny Kościeliskiej...»
NIK o podopiecznych MOW

NIK o podopiecznych MOW

16 maja 2022      TAGI:         
Na mocy orzeczenia sądu rodzinnego nieletni trafiają do młodzieżowych ośrodków...»
Współcześni wykluczeni na obszarach wiejskich

Współcześni wykluczeni na obszarach wiejskich

16 maja 2022      TAGI:         
Na dzień 18 maja 2022 r. planowana jest konferencja Rzecznika Praw Obywatelskich iFundacji...»
16 maja przestanie obowiązywać stan epidemii, ale ……

16 maja przestanie obowiązywać stan epidemii, ale ……

09 maja 2022      TAGI:      
Minister Zdrowia zapowiedział zniesienie już od 16 maja stanu epidemii, jednakże...»