Problemy Seniorów
Przyjazne środowisko, jako zabezpieczenie
przed ubóstwem i wykluczeniem osób starszych
Wydarzenie zorganizowane pod patronatem Pana Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, będące kontynuacją Sesji IV spotkania w warszawskim Belwederze w dniu 17 października 2008 roku poświęcono problemom seniorów. Spotkanie "Przyjazne środowisko jako zabezpieczenie przed ubóstwem i wykluczeniem osób starszych" nawiązuje również do zbliżających się obchodów Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010.
https://www.przeciw-ubostwu.brpo.gov.pl/pliki/1242985473.pdf
https://przeciw-ubostwu.rpo.gov.pl/
W spotkaniu, w którym uczestniczyły przede wszystkim osoby reprezentujące środowiska organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów w Polsce pojawił się również głos samorządowej pomocy społecznej. O możliwej ofercie pomocy dla osób starszych mówiła Pani Ewa Kominek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pruszkowie oraz Pani Julita Jakubowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie.
Pani Ewa Kamionek w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że w obszernej ustawie o pomocy społecznej nie ma zbyt wielu zapisów bezpośrednio dot. osób starszych. Jest zapis o pomocy usługowej, domu pomocy społecznej, zasiłku stałym dla osób, które nie nabyły prawa do emerytury, natomiast kryterium dochodowe art. 8 ustawy wyklucza znaczną część emerytów z systemu pomocy społecznej, ponieważ ich dochody są często dużo wyższe niż 477 zł dla osoby samotnej oraz 351 zł na osobę w rodzinie. Kwestia ta dot. szczególnie seniorów ubiegających się o zasiłki celowe w ośrodku pomocy społecznej np. w związku z wydatkami na leki i leczenie. Skromny budżet zadań własnych tylko nielicznym ośrodkom pozwala udzielać pomocy finansowej w formie zasiłków celowych specjalnych lub zasiłków celowych zwrotnych.
Dobrym rozwiązaniem są, więc tabele odpłatności za usługi gospodarcze i wyżywienie funkcjonujące w gminach. Pozwalają one na częściową odpłatność za świadczone usługi lub całkowite zwolnienie z takiej odpłatności w uzasadnionych przypadkach. Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciel redakcji ops.pl zwrócił uwagę na konieczność pojawienia się w ustawie o pomocy społecznej zapisu wprowadzającego specjalistyczne usługi geriatryczne.
Pani Julita Jakubowska MOPS Tczew zapoznała zebranych z Siecią wsparcia dla seniorów jako sposobem przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. W wystąpieniu wspartym prezentacją multimedialną mówiła m.in. o realizowanym w Tczewie projekcie Bank Czasu. Działania podejmowane w ramach projektu „Bank Czasu – Bankiem Życzliwości” skierowane są do grupy osób niepełnosprawnych i seniorów miasta Tczewa.
Jak pomagać seniorom?
Uwagę uczestników spotkania zwróciło wystąpienie Pana Jerzego Płókarza reprezentującego Krajowy Sztab Ratownictwa SSR w Łodzi "Kilka słów o breloczku wezwania pomocy". Senior ma w domu niewielkie urządzenie połączone z siecią telefoniczną (analogową lub komórkową). Nosi przy sobie breloczek wyposażony w przyciski, którego używa w razie pojawiającego się niebezpieczeństwa. Sygnał z breloczka dociera do ratownika. Na ekranie komputera pojawia się profil wzywającego pomocy: m.in. wiek, schorzenia, kontakty do bliskich. Ratownik w centrum pomocy weryfikuje zgłoszenie i wzywa odpowiednie służby: pogotowie ratunkowe lub straż pożarną, policję.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" realizuje projekt, którego beneficjentami są seniorzy oraz osoby młode. Szansę na finansowy grant mają projekty realizowane przez reprezentantów wspólnoty pokoleń – powiedziała Pani Beata Tokarz – reprezentująca Towarzytstwo Inicjatyw Twórczych. Uzyskanie wsparcia finansowego na realizację ciekawych projektów nie jest łatwe. Szczególnie jeśli chodzi o seniorów i wypełnienie stosownego wniosku do FIO lub EFS. Granty na realizację projektów, które proponuje TIT "ę", to dobry pomysł – powiedziała Pani Hanna Nowakowska z Forum 50+.
Stereotyp seniora
Dla większości z nas senior to raczej osoba wymagająca pomocy osób drugich. Ten powszechny stereotyp seniora z laseczką na ławce w parku złamał uczestniczący w spotkaniu Pan Ryszard Sawa. Jego dochód własny – emerytura, to wielokrotność kryterium dochodowego ustawy o pomocy społecznej dla osoby samotnej. To jest za mało na godne życie. Jestem, więc emerytem biznesmenem. Przedsiębiorczości należy uczyć od dziecka. Dziecko należy nauczyć jak zdobyć cukierek a nie jak go odwinąć z papierka – powiedział Pan Ryszard Sawa reprezentujący Fundację Życzliwy Przedsiębiorca w Polsce.
Pani Agnieszka J. Mackiewicz, psycholog zarządzania i specjalistka od zarządzania zasobami ludzkimi mówiła o konieczności przygotowania pracownika do przejścia na emeryturę. Jak być emerytem? O tych aspektach życia można przeczytać w książce pt. Oswoić emeryturę, której autorką jest Pani Agnieszka Mackiewicz.
Pani Agnieszka Krawczyk, dyrektor WRZOS mówiła o doświadczeniach blisko 600 organizacji działających w obszarze pomocy socjalnej w kwestiach dotyczących życia seniorów m. in. aktywizacji oraz pomocy osobom starszym, zmiany podejścia do starości. Prelegentka poruszyła również kwestię mieszkalnictwa wielopokoleniowego, pielęgnacji i opieki nad osobami starszymi oraz funduszy na rzecz seniorów. Pani Agnieszka wskazała też na doświadczenia WRZOS wynikające ze współpracy z organizacjami z Niemiec.
W spotkaniu uczestniczyły również dwie osoby bezdomne. Jedna z nich to kobieta w wieku 50+. Pojawiły się w towarzystwie Pani Ewy Filipowicz z organizacji ATD „Czwarty Świat”, która podzieliła się z uczestnikami doświadczeniami z wyjazdu do Brukseli.
Bieda według GUS
Uczestnicząca w spotkaniu Pani Anna Bieńkuńska – Szukiełojć, Główny Urząd Statystyczny przedstawiła sytuację osób starszych w świetle wskaźników GUS. Prelegentka mówiła również o badaniach GUS dot. biedy. Respondenci badania przeprowadzonego przez GUS oczekują przede wszystkim pracy oraz zainteresowania warunkami życia osób niepełnosprawnych i seniorów.
Dobre Praktyki
Pani Hanna Nowakowska, koordynator forum 50+ zapoznała zebranych z Raportem Kapitał Intelektualny w Polsce. Indeks kapitału intelektualnego dla seniorów plasuje Polskę na ostatnim miejscu wśród krajów Europy. Polacy w wieku 50+ niechętnie angażują się w działania typu wolontariat oraz inna działalność społeczna. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest często niska samoocena – brak poczucia własnej wartości. Nieznaczna liczba osób w wieku 55-64 uczestniczy w różnorodnych formach aktywnej edukacji. Czas, aby to zmienić. Jako przykład dobrych praktyk podano międzynarodowy projekt Agenci Podróży. Polecono stronę internetową www.innowacyjnosc.gpw.pl
więcej na ten temat w serwisie ops.pl
Pracownicy socjalni wobec ubóstwa
Andrzej Gocłowski
redakcja www.ops.pl
oprac. ops.pl angoc
Komentarze Problemy Seniorów (0)
Białołęka zaprasza seniorów

Gminy, nie przegapcie tej szansy! Ruszyło rządowe dofinansowanie na teleopiekę dla seniorów – wnioski tylko do 7 lutego!

Ogromne problemy z mieszkaniami komunalnymi. Raport NIK-u nie pozostawia złudzeń
Problemy osób niewidomych

„Kawa z FUS-em”
