Newsy

Samodzielne matki to nie histeryczki

Czy zabranie 1 miliarda 150 mln złotych z Funduszu Alimentacyjnego będzie miało wpływ na wypłaty świadczeń alimentacyjnych? Publikujemy komentarz na temat samodzielnych matek jaki ukazał się w Gazecie Wyborczej. Kto ma rację samotne matki czy ministerialni urzędnicy? Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak zapewnia, że mimo oszczędności pieniędzy na wypłatę świadczeń FA nie zabraknie. Taką informację opublikowała Gazeta Prawna w dniu 3 lipca 2009 roku.

Samodzielne matki to nie histeryczki
Komentarz z Gazety Wyborczej,
red. Lidia Ostałowska 2009-07-13

Kiedyś mówiło się "samotne matki", a teraz matki "samodzielne". W starym określeniu jest nuta pożałowania. Nowe podkreśla hart ducha i niezależność. To cechy kobiet, które po likwidacji Funduszu Alimentacyjnego stworzyły wielki obywatelski ruch społeczny na rzecz jego przywrócenia. Teraz samodzielne matki z tego ruchu alarmują. Zabraknie pieniędzy na alimenty z Funduszu. Histeryczki? Nie potrafią liczyć?

W wyliczeniach są lepsze od urzędników. Jak dotychczas spełniły się ich wszystkie przepowiednie.

Np. w 2004 r. przewidziały, że pod ośrodkami pomocy rodzinie ustawią się kolejki kobiet z wnioskami o zaliczkę alimentacyjną. Że urzędy nie wypłacą ich w terminie. Władza nie uwierzyła. Potem gazety relacjonowały: "Istny horror! Przyszłam do ośrodka przed dziewiątą, a stało już ze 200 osób". To w Lublinie. W Szczecinie zdesperowana matka spoliczkowała niegrzecznego urzędnika, od dwóch miesięcy czekała na alimenty. Były i takie, co myszkowały w śmietnikach.

W 2005 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o świadczeniach uderza w zasadę równości – konkubinatom daje większe przywileje niż małżeństwom. Samodzielne matki zawczasu przekonywały o tym posłów. Tłumaczyły: małżeństwa zaczną się rozwodzić, bo to oznacza dodatkowy dochód. Nie uwierzyli. Uchwalili zasiłek tylko dla samotnych. No i zaczęło się. W "Gazecie" news: "Pierwszy wyrok za fikcyjny rozwód".

Matki od lat wkładają posłom go głów, że stanowione przez nich prawo działa przeciw kobietom. Niskie progi uprawniające do świadczeń wykluczają z funduszu kobiety z niżej płatnych, sfeminizowanych branż. Nauczycielki, pielęgniarki, urzędniczki stają przed dylematem, czy w ogóle pracować. Często okazuje się, że lepiej rzucić etat, wziąć alimenty z Funduszu, parę groszy z pomocy społecznej i dorobić na czarno.

A co z emeryturą? Co z powrotem na rynek pracy, jak się już dzieci odchowa? Kiedyś bieda oznaczała, że dzieci jadły chleb z cukrem, a teraz oszczędności na edukacji, cywilizacyjne zapóźnienie. Jaką te dzieci pójdą drogą? Czy wzbogacą kapitał społeczny, którego modernizacyjną wartość podkreśla raport "Polska 2030"? Czy tak jak matki czeka je państwowy garnuszek?

W 2000 r. szacowano, że prawdopodobieństwo popadnięcia w biedę jest dla kobiet ponad dwa razy większe niż dla mężczyzn. Ubóstwo najmocniej dotyka samotne matki wielodzietne. Socjologowie obserwują tendencję do pogłębiania się nędzy rodzin, w których jedynym żywicielem jest kobieta. To one częściej korzystają z pomocy społecznej, pracują w źle płatnych zawodach lub na umowę-zlecenie. Aktywność zawodowa kobiet w 2007 r. wyniosła 45,9 proc. Średnia europejska to 58,3 proc.

To tylko niektóre dane z raportu Kongresu Kobiet.
Wynika z nich, że bieda w Polsce ma płeć.
Z feminizacją biedy walczą samodzielne matki.
Warto im wreszcie uwierzyć.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Fedak: mimo oszczędności pieniędzy na wypłaty zasiłków nie zabraknie

Stowarzyszenia walczące o przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego sprzeciwiają się zabraniu miliarda złotych ze środków przeznaczonych na realizację ustawy FA.
List Otwarty [ tutaj ]

źródło: Balbina, GW
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      3 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Na pomoc osobom bezdomnym. Ministerstwo ogłosiło konkurs

Na pomoc osobom bezdomnym. Ministerstwo ogłosiło konkurs

24 września 2020      TAGI:      
Ministerstwo ogłosiło nabór wniosków w konkursie „Pokonać Bezdomność. Program...»
Wystartował program „Maluch+”

„Maluch+” wystartował

23 września 2020      TAGI:         
Przypominamy, że trwa nabór do przyszłorocznej edycji programu „Maluch+”. Wnioski...»
„Centra opiekuńczo-mieszkalne”

Ostatnia chwila na wniosek w ramach programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”

22 września 2020      TAGI:      
Jedynie do 30 września 2020 r. samorządy mogą składać wnioski w ramach programu...»
minimalne wynagrodzenie 2021

Minimalne wynagrodzenie w górę. Wiemy, ile wyniesie w 2021 roku

17 września 2020      TAGI:         
W dniu 16.09.2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15września...»
NIK o pieczy zastępczej

NIK o pieczy zastępczej – wyniki kontroli

NIK podjęła się kontroli pewnych obszarów przewidzianych w ustawie z dnia 9 czerwca...»