Partnerzy

      Newsy

MPiPS wobec skutków kryzysu

MPiPS organizuje konferencję prasową na temat łagodzenia skutków kryzysu w Polsce.

Informacja o ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu

Z pakietu może skorzystać przedsiębiorca, który znalazł się w przejściowych trudnościach finansowych oraz – w części dotyczącej organizacji czasu pracy – wszyscy przedsiębiorcy bez względu na sytuację finansową. Również wszystkich przedsiębiorców dotyczyć będą szczególne zasady zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony.

Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w kłopotach finansowych mogą liczyć na dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas przestoju ekonomicznego i obniżenia wymiaru czasu pracy. Otrzymają również dofinansowanie na opłacenie składek pracowników na ubezpieczenie społeczne w części płatnej przez pracodawcę (płatne z FGŚP). Mają również możliwość renegocjacji warunków spłaty należności FGŚP powstałych przed 30 czerwca 2008 roku oraz możliwość dofinansowania kosztów szkolenia (maksymalnie przez 6 miesięcy) lub studiów podyplomowych (maksymalnie 12 miesięcy) pracowników pod warunkiem utworzenia funduszu szkoleniowego.

Nowa ustawa, biorąc pod uwagę kryzys i konieczność zachowania miejsc pracy, stwarza wszystkim przedsiębiorcom możliwość wydłużania okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy. Pracodawcy mogą wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy przewidujący różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy oraz zatrudnić pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony maksymalnie do 24 miesięcy.

Pracownik, który wyrazi zgodę na objęcie go przestojem ekonomicznym ma prawo do świadczenia lub stypendium czy wynagrodzenia – maksymalnie przez 6 miesięcy. Łącznie dofinansowanie nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika.

* * *

W celu walki z kryzysem już w listopadzie 2008 roku rząd opracował „Plan Stabilności i Rozwoju”, w ramach którego m.in. przyjęto ustawę umożliwiającą dopłaty do kredytów mieszkaniowych, zwiększono gwarancje dla depozytów bankowych oraz kapitał pożyczkowy dla małych i średnich firm. W czerwcu 2009 roku rząd przyjął „Pakiet Antykryzysowy”, wypracowany wspólnie ze związkami zawodowymi i pracodawcami. Pakiet, którego głównym celem jest obrona miejsc pracy, przewiduje m.in. dopłaty do pensji, elastyczny czas pracy, ograniczenie umów na czas określony, zniesienie podatków od zapomóg, dłuższy okres rozliczeniowy oraz istotne podniesienie płacy minimalnej. Obok wsparcia dla pracowników i pracodawców rząd stabilizuje finanse państwa. Dlatego przeprowadził gruntowne oszczędności w budżecie oraz zdecydował o przyspieszonej prywatyzacji. Działania rządu przynoszą skutek. Polska, jako jeden z niewielu krajów w Europie, w I kwartale br. odnotowała przyrost PKB, a dane makroekonomiczne są coraz bardziej optymistyczne.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Dopłaty do kredytów mieszkaniowych

źródło: www.mpips.gov.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze MPiPS wobec skutków kryzysu (0)

      2 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

MPiPS dla Pauliny

24 marca 2010     
Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej MPiPS pojawiły się...»

Wspólne stanowisko strategiczne wobec włączenia problematyki bezdomności, wykluczenia mieszkaniowego i mieszkalnictwa socjalnego

07 marca 2013     
Zapraszamy do zapoznania się ze wspólnym stanowiskiem wobec włączenia problematyki...»

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej

11 lutego 2015      TAGI:      
Sejmu w dniu 6 lutego 2015r. przyjął ustawę dotyczącą ratyfikacji konwencji Rady...»

Konferencja Prasowa w MPiPS

01 kwietnia 2009     
Biuro Prasowe MPiPS zaprasza w dniu 2 kwietnia br. na konferencję prasową Minister...»

Razem wobec ubóstwa

09 maja 2009     
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich informuje, iż wciąż trwają prace nad opracowaniem...»

Kluzik-Rostkowska: w walce z przemocą wobec dzieci rząd stracił rok

06 stycznia 2009     
Zdaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej (PiS), jeśli chodzi o zapobieganie przemocy wobec...»