Partnerzy

      Newsy

Pomoc dozwolona


Niektóre organy nadzoru mają wątpliwości, czy rada gminy może upoważnić ośrodek pomocy społecznej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej dla uczniów. Zdaniem MEN taką możliwość daje ustawa o samorządzie gminnym.

Do marszałka Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym rada gminy mogłaby upoważnić ośrodek pomocy społecznej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej dla uczniów. Zgodnie z projektem, upoważnienie dla OPS miałoby być ustanawiane w regulaminie udzielania pomocy materialnej.

Projekt przygotował Związek Gmin Wiejskich RP, a inicjatywę ustawodawczą podjęła Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo”.

Grzegorz Kubalski, ekspert Związku Gmin Wiejskich RP podczas obrad sejmowej komisji „Przyjazne Państwo” zauważył, że obecnie pojawiają się gdzieniegdzie problemy z organami nadzoru, które uważają, że gmina nie może upoważnić OPS do załatwiania spraw indywidualnych w zakresie pomocy socjalnej dla uczniów. Na podobnym stanowisku stoi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Krzysztof Stanowski, podsekretarz stanu w MEN stwierdził, że proponowany projekt nie zmienia w istotny sposób obecnie obowiązującego prawa. Ocenił, że „mamy tu do czynienia z pewnymi zaszłościami historycznymi”.

– W okresie od 1 stycznia 2005 roku kwestia pomocy materialnej była uregulowana w ustawie o systemie oświaty i w pierwotnym brzmieniu tej ustawy była wyłączona możliwość udzielenia przez radę gminy upoważnienia dla ośrodka pomocy społecznej do załatwienia takich spraw – tłumaczył Stanowski. Podkreślił, że ten przepis został uchylony na podstawie ustawy z dnia 25 lipca 2008 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty.
 
Od tego momentu, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, rada gminy ma możliwość upoważnienia ośrodka pomocy społecznej do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej.

Stanowski podkreślił, że takie upoważnienia powinny i mogą być udzielane, a proponowany projekt to „nadregulacja”. Takie stanowisko MEN zaproponował do opinii Rady Ministrów do projektu.

Grzegorz Kubalski ze ZGW RP przekonywał, że proponowane zmiany mają za zadanie jednoznacznie podkreślić, że tego typu rozwiązanie jest możliwe.

Projekt dostępny jest na stronach sejmowych.

/amk/
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
oprac. ops.pl lotsy

Komentarze Pomoc dozwolona (0)

      2 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czy samorząd powinien inwestować w pomoc społeczną?

06 października 2014      TAGI:         
6 października rozpoczęła się w Warszawie dwudniowa konferencja pt. „Czy samorząd...»

Zmieniają pomoc społeczną

21 maja 2013     
Co zrobić, aby  pieniądze przeznaczane na pomoc społeczną przynosiły lepsze...»

Zapraszamy na konferencje ”Aktywna Pomoc Społeczna – Animacja, Integracja, Edukacja”

05 stycznia 2011     
Włącz się do ruchu Aktywnej Pomocy Społecznej. Weź udział w konferencji. Dołącz...»

Insulina może pomóc chorym na alzheimera

12 lutego 2009     
Leki stosowane do leczenia cukrzycy mogą posłużyć za podstawę nowej terapii przeciwko...»

Pomoc dla Strefy Gazy

12 stycznia 2009     
Francuscy rabini oraz imamowie wyślą wspólny transport pomocy humanitarnej dla mieszkańców...»

Pomoc dla seniorów

10 lipca 2009     
Konkurs Komisji Europejskiej. Otwarte zaproszenie do składania wniosków VP/2009/014....»
chiklya1 » 02 maja 2025, 12:51

Kiedy zaksięgować płatność?

nextdoornurse » 01 maja 2025, 17:25

nursing care for dementia

Karolin@ » 30 kwietnia 2025, 14:20

art. 31 śr

Wik7. » 30 kwietnia 2025, 13:49

Decyzja