Partnerzy

      Newsy

Pomoc dozwolona


Niektóre organy nadzoru mają wątpliwości, czy rada gminy może upoważnić ośrodek pomocy społecznej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej dla uczniów. Zdaniem MEN taką możliwość daje ustawa o samorządzie gminnym.

Do marszałka Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym rada gminy mogłaby upoważnić ośrodek pomocy społecznej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej dla uczniów. Zgodnie z projektem, upoważnienie dla OPS miałoby być ustanawiane w regulaminie udzielania pomocy materialnej.

Projekt przygotował Związek Gmin Wiejskich RP, a inicjatywę ustawodawczą podjęła Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo”.

Grzegorz Kubalski, ekspert Związku Gmin Wiejskich RP podczas obrad sejmowej komisji „Przyjazne Państwo” zauważył, że obecnie pojawiają się gdzieniegdzie problemy z organami nadzoru, które uważają, że gmina nie może upoważnić OPS do załatwiania spraw indywidualnych w zakresie pomocy socjalnej dla uczniów. Na podobnym stanowisku stoi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Krzysztof Stanowski, podsekretarz stanu w MEN stwierdził, że proponowany projekt nie zmienia w istotny sposób obecnie obowiązującego prawa. Ocenił, że „mamy tu do czynienia z pewnymi zaszłościami historycznymi”.

– W okresie od 1 stycznia 2005 roku kwestia pomocy materialnej była uregulowana w ustawie o systemie oświaty i w pierwotnym brzmieniu tej ustawy była wyłączona możliwość udzielenia przez radę gminy upoważnienia dla ośrodka pomocy społecznej do załatwienia takich spraw – tłumaczył Stanowski. Podkreślił, że ten przepis został uchylony na podstawie ustawy z dnia 25 lipca 2008 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty.
 
Od tego momentu, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, rada gminy ma możliwość upoważnienia ośrodka pomocy społecznej do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej.

Stanowski podkreślił, że takie upoważnienia powinny i mogą być udzielane, a proponowany projekt to „nadregulacja”. Takie stanowisko MEN zaproponował do opinii Rady Ministrów do projektu.

Grzegorz Kubalski ze ZGW RP przekonywał, że proponowane zmiany mają za zadanie jednoznacznie podkreślić, że tego typu rozwiązanie jest możliwe.

Projekt dostępny jest na stronach sejmowych.

/amk/
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
oprac. ops.pl lotsy

Komentarze Pomoc dozwolona (0)

      5 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Potrzebna pomoc dla poszkodowanych

17 lipca 2011     
Trąba powietrzna, która zrywała dachy z domów, przewracała drzewa, niszczyła linie...»

Zaproszenie na konferencję: Aktywna Pomoc Społeczna

07 października 2013     
Dlaczego praca ze społecznością jest ważna w czasach kryzysu? Jak Brytyjczycy aktywizują...»

Skuteczna Pomoc Społeczna – konkurs

06 lipca 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o ogłoszeniu konkursu...»

Pomoc społeczna wobec ubóstwa i wykluczenia społecznego

21 maja 2009     
Rok 2010 ogłoszono Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Do 22 maja...»

Pomoc społeczna w elbląskim

28 stycznia 2009     
Prezentujemy książkę autorstwa Anny Szyszki poświęconą pomocy społecznej na terenie...»

Insulina może pomóc chorym na alzheimera

12 lutego 2009     
Leki stosowane do leczenia cukrzycy mogą posłużyć za podstawę nowej terapii przeciwko...»